Strabismus ve anizometropi nedeni ile ambliyopi gelişen olgulara uygulanan kısa süreli kapama tedavisinin etkinliğinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 171761
  2. Yazar: OSMAN BAHADIR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İHSAN ÇAÇA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
8. ÖZET: Amaç: Şaşılık veya anizometropi nedeni ile ambliyopi gelişmiş olgularda kısa süreli kapama tedavisinin etkinliğini ve tedavi başarısını etkileyen faktörleri değerlendirmek. Gereç ve Yöntem: Ocak 1997 ile Ocak 2005 tarihleri arasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Şaşılık Biriminde şaşılık ve anizometropik ambliyopi tanısı konarak kısa süreli kapama tedavisi uygulanmış 61 olgu çalışma kapsamına alınarak olguların dosyaları retrospektif olarak incelendi. Tedavi başlangıcındaki yaşın, başlangıç görme keskinliğinin, ambliyopi tipinin, sonuç görme keskinliği üzerine etkisi araştırıldı. Bulgular: Şaşılık ambliyopi grubunda tedavi öncesi görme keskinliği ortalama 0.26 ± 0.17 (1/10-6/10) idi, kısa süreli kapama tedavisi sonrasında ortalama görme keskinliğinde 0.32 ± 0.21 (2-9) sıra artış saptandı. Tedavi öncesi görme keskinliği ile tedavi sonrası görme keskinliği arasındaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu saptandı (p=0.036). Anizometropik ambliyopi grubunda tedavi öncesi görme keskinliği ortalama 0.25 ±0.16 (1/10-5/10) idi, kısa süreli kapama tedavisi sonrasında ortalama görme keskinliğinde 0.23 ± 0.18 (2-6) sıra artış saptandı. Tedavi öncesi görme keskinliği ile tedavi sonrası görme keskinliği arasındaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu saptandı (p=0.035). Tedavi sonucu görme keskinliğindeki ortalama artış iki grup arasında karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı farkın olmadığı saptandı (p=0. 113). Sonuç: Şaşılık ve anizometropik ambliyopili olgularda kısa süreli kapama tedavisi etkili ve güvenilir bir yöntemdir. 40
Özet (Çeviri)
9. SUMMARY Purpose: To evaluate the factors affecting the success and effectiveness of short time occlusion therapy in the treatment of strabismic and anisometropic amblyopia. Methods: Sixty-one cases who received short time occlusion therapy with the diagnosis of strabismic and anisometropic amblyopia from January 1 997 to January 2005 at Dicle University, Faculty of Medicine, The Department of ophthalmology, Strabismus Unit and their files were examined retrospectively during this study. The effects of initial age, initial visual acuity and the type of amblyopia on final visual acuity were investigated. Results: The mean initial visual acuity was 0,26 ± 0.17 (1/10-6/10) in strabismic amblyopia group, the mean visual acuity increased 0.32 ± 0.21 (2-9) line after short time occlusion therapy. The difference between initial visual acuity and final visual acuity was statistically significant (p=0.036). The mean initial visual acuity was 0.25 ± 0.16 (1/10-5/10) in anisometropic amblyopia group and mean visual acuity increased 0.23 ±0.18 (2-6) line after short time occlusion therapy. The difference between initial visual acuity and final visual acuity was statistically significant (p=0.035). The increase mean visual acuity was compared in both groups, statistically no significant difference was determined (p=0. 113). Conclusion: Short time occlusion therapy is a reliable and effective method in the treatment of strabismic and anisometropic amblyopia. 41