Polatlı (GB Ankara) güneyindeki alt paleojen istifinin ostrakod biyostratigrafisi
  1. Tez No: 171866
  2. Yazar: MEHMET DURU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NURAN GÖKÇEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1984
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Yİ ÖZET Çalışmada, Polatlı ilçesi 'nin(GB Ankara) güneyinde yüzeyle- yen Alt Palaojen yaşlı sedimanter kayaçların ostrakod fauna sı sistematik olarak incelenmekte, biyozonları ayırtlanmakta, kronostratigrafik ve ortamsal açıdan yorumlanmaktadır. Bu p amaçla yaklaşık 270 km 'lik alanda 5 stratigrafi kesiti ölçülmüş ve bu kesitlerden alman 293 örneğin ostrakod içeriği saptanmıştır. înceleme alanında yüzeyleyen birimlerin tabanında, çalışmanın kapsamı dışında bırakılan Üst Jura yaşlı Mollaresul Formasyonu bulunmaktadır. Bunun üzerinde ortalama kalın lığı 1180 m olan Alt Paleojjen'e ait Kartal (Monsiyen), Kırk- kavak (Tanesiyen-îlerdiyen) ve Eskipolatlı (Küviziyen) formas yonları yeralmaktadır. Bölgede bu formasyonlar üzerine Neojen yaşlı Ağasivri Formasyonu uyumsuz olarak gelmektedir. İncelenmiş 293 örneğin ostrakod kapsamı, 24 cins ve bunlara ait 44 türün, 5' i yeni olup, tarafımızdan isimlen dirilmiş, 3'ü materyal yetersizliği veya bazı karekterleri gözlenemediğinden şimdilik isimlendirilmeden bırakılmıştır. Saptanan türlerin sistematik tanımları verilmiştir. Bu faunanın ölçülü kesitler ile bunların deneştirilmesi ile belirle nen, bölge genelleştirilmiş stratigrafi kesitindeki dağılı mından bölge için 4 ostrakod biyozonu önerilmiştir. tstifin ostrakod faunası ile yapılan kronostrati grafik bölümlenme sinde Monsiyen, Tanesiyen, tlerdiyen ve Küviziyen katları ayırtlanmıştır. inceleme sonucunda ostrakodların ortam ve provens belirleyici özellikleriyle bölgenin paleo-ortam koşulları ve paleocoğrafik yorum yapılmıştır. Bölge istifinin Monsiyen- Küviziyen aralığında yaklaşık batıdan, doğuya doğru derinle şen denizel (litoral-neritik) bir ortamda çökeldiği ve Akdeniz havzalarıyla korele edilebileceği belirtilmiştir
Özet (Çeviri)
vii SUMMARY In the present study, the ostracoda fauna of the sedimen tary rocks of Lower Paleogene situated in south of the Polatlı Town (SW Ankara) have been systematicaly examined and its biozones have been distinguished and interpreted from cronostratigraphic and environmental point öf view.For this purpose, approximately 5 stratigraphic cross-sections ' 2 have been measured in an area of 270 km. The types of ostracodas of the 293 samples taken from these cross- sections have been determined. At the bottom of the sequences outcropping in the study area, takes place the Upper Jurassic Mollaresul For mation that was excluded from this study. On top of the Mollaresul Formation come the Kartal (Montian), Kirkkavak (Thanetian-rlledian) and Eskipolotli (Cuisian) formations with an avarage thickness of 1180 m these formations be long to Lower Paleogene. In this area, Ağasivri Formation of Neogene age covers the Kartal, Kirkkavak and Eskipolat- li formations unconformable. Five of the 44 species belonging to 24 genera from 293 samples, are new, and named in the present study, while 3 of the samples could not be named at the moment due to unsufficiency of material and absence of some characteris tic features. A systematic description of the known species is given, and 4 ostracod biozones have been proposed for the region, based on their distribution in the generalised regional stratigraphic section, obtained from the compari son of the measured sections. Montian, Thanetian, Ilerdian- and Guisian stages have been differentiated from the chro- nostratigraphic subdivisions according to the ostracod fauna of the sequence. As a result of the study, the pale o environment conditions and paleogeographical interpretation of the region have been given with reference to the environment and province determining properties of the ostracodes,and it has been determined that the stratigraphical serquence of the region had been deposited in a marine (lit- toral-neritic) environment between the Montian-Cuisian stages, getting deeper from approximately W to E, and that it could be correlated with Mediterranean basins.