A Treatise on two-lane rural highway capacities, a case study on Suruc-Urfa and Polatlı-Ankara highway segments
  1. Tez No: 7054
  2. Yazar: EMİN ENER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖZDEMİR AKYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET İKİ ŞERİTLİ ŞEHİR DIŞI YOLLARIN KAPASİTELERİ ÜZERİNE BİR İNCELEME, SURUÇ-URFA VE POLATLI -ANKARA KESİMİNDE ÖRNEK ÇALIŞMA. ENER, Emin M.S. in Civil Engineering Tez Danışmanı : Doç. Dr. Özdemir Akyılmaz EYLÜL 1989, 104 Sayfa Yolların kullanımında, tasarımında ve planlanmasında kapasite analizleri büyük önem taşımaktadır. Kapasite hesabı sadece yeni yolların ekonomik tasarımında değil, yolların gelecekteki trafiğinin tahmininde de önemlidir. Bu çalışmada kapasite analizlerinde temel bir parametre olan Binek Otomobil Eşdeğerinin içeriği ve tayininde kullanılan yöntemler hakkında kaynak araştırması yapılarak bu konularda tam bir bilgi sahibi olunmaya çalışılmıştır. Ayrıca yazar tarafından geliştirilen bilgisayar programı yardımıyla girdilerin, E hizmet seviyesine göre yapılan kapasite hesap sonuçlarına etkileri araştırılmıştır. 1965 ve I985 IIIYol Kapasite Elkitabındaki (Highway Capacity Manual) değişen parametreler ve hesap işlemleri arasxndaki farklar incelenerek, kapasite hesabı için gerekli olan girdiler açısından; Karayolları Genel Müdürlüğü 'nce (KGM) tesbit edilmekte olan girdilerin yeterliliği tartışılmıştır. Daha sonra, her iki elki tabında da öngörülmeyen ancak Türkiye koşullarında gerekli, eğimi % 7 nin üzerinde olan yolların kapasitelerinin hesaplanabilmesi için kamyonların binek otomobil eşdeğerleri regresyon analiziyle tesbit edilmiştir. Ayrıca E-23 (Ankara-Polatlı) ve E-24 (Suruç-Urfa) yollarında, otomatik sayım cihazlarıyla yapılan çalışmalar değerlendirilerek 1965 ve 1985 Yol Kapasite Elkitabındaki analiz metodlarmın ve akım modellerinin bu yol şartlarına uyumluluğu test edilmiştir. Daha sonra E-23 yolu için hız modeli tanımlanarak trafik akımındaki her araç tipi için binek otomobil eşdeğerleri bulunmuştur. Bu arada 1985 Yol Kapasite Elki tabına göre her iki yolda da kapasite analiz çalışmaları ve E-24 yolu için tırmanma şeridi analizi yapılmıştır. Anahtar kelimeler : Kapasite, Binek Otomobil Eşdeğeri, Servis Seviyesi, Geçilemeyen Kesim Yüzdesi, Gecikme Zaman Yüzdesi, Tırmanma Şeridi. Bilim kodu : 624. 04.01 I?
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A TREATISE ON TWO-LANE RURAL HIGHWAY CAPACITIES, A CASE STUDY ON SURUC-URFA AND POLATLI -ANKARA HIGHWAY SEGMENTS. ENER, Emin M.S. in Civil Engineering Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Özdemir Akyılmaz September 1989, 104 Pages The capacity studies have always been of great importance in planning, design and operation of highways. The determination of the capacity is not only necessary for the economic design of new highways, but also important for the prediction of traffic in future of the existing roads. In this study, literature survey was carried out to accomplish the full knowledge of the Passenger Car Equivalent (PCE) concept and relevant methodology, which is a basic parameter for highway capacity analysis. In addition, theeffect of input data to the results of capacity analysis with respect to E service level is investigated by the aid of computer program developed by the author. The differences between Highway Capacity Manual (HCM) published in 1965 and 1985 with regards to different concepts and computational procedures recommended by both are investigated and sufficiency of data obtained by General Directorate of Highway (KGM) are discussed with the input data necessary for capacity analysis. Then, PCE of trucks are determined by regression analysis for highways having more than 7 % grade as frequently occurred in Turkey's transportation network in spite of the fact that they are not considered by both manuals. In addition, data obtained from automatic counting equipment on E- 23 (Ankara-Polatlx) and E-24 (Suruç-Urfa) highways are evaluated and of capacity analysis methods recommended by 1965 and 1985 HCM and available flow models are tested in these highways conditions. Speed model was proposed for E-23 highway and corresponding PCE values for each vehicle category in the traffic stream according to this model were determined. Meanwhile, a computer program was also developed to perform the capacity calculations as directed by 1985 HCM, and the climbing lane analysis for Suruc-Urfa E-24 highway was conducted using this program. Key Words : Capacity, Passenger Car Equivalents, Level Of Service, Percent No Passing Zone, Percent Time Delay, Climbing Lane. Science code: 624. 04.01 II