Türk tarımında fiyat dışı destekleme uygulamaları
  1. Tez No: 17187
  2. Yazar: FİGEN KURTASLAN(BERK)
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
122 ÖZET Bu çalışmada ele alınan konu, Türk tarımındaki fiyat dı şı destekleme uygulamalarıdır. Bu nedenle, öncelikle tarımın genel özelliklerinden sözedilmiş ve destekleme politikaları nın tarım kesiminde neden uygulandığı açıklanmaya çalışılmış tır. Daha sonra, destekleme politikalarında Avrupa Topluluğu örnek olarak incelenmiştir. Son bölümde ise, Türkiye tarımı nın genel durumu ve bu genel görünüme, destekleme politikala rının etkileri araştırılmıştır. Fiyat dışı destekleme yöntemlerinin özellikle Planlı Dönemden sonra, Türkiye'deki uygulama alanları üzerinde durulmuş, konunun eleştirisi yapılarak, daha iyi politikalar önerilmeye çalışılmıştır. Sonuçta, Türkiye'de fiyat dışı destekleme uygulamaları nın yetersiz olduğu ve çok daha fazla önem verilmesi gerekti ği ortaya çıkmıştır. Çünkü, tarıma fiyatlar yoluyla doğrudan müdahaleler, kısa vadede olumlu sonuçlar yaratmakla birlikte, uzun dönemli yatırımlar İçin tek başlarına uygun bir politika olamazlar. Ancak, tarımsal altyapı hizmetleri tamamlanmış, toprak ve tarım reformları yapılarak topraktaki mülkiyet sorunu çözümlenmiş, optimal işletme büyüklüğü sağlanmış * çiftçileri eğitilmiş ekonomilerde fiyatlar yoluyla yapılan desteklemeler başarılı olabilmektedir. tşte bu nedenlerden dolayı, Türkiye tarımında bundan sonra uygulanacak ekonomi politikalarında, fiyat dışı destek leme uygulamalarına gerekli önemin verilmesi ve bu yolla Ülke ekonomisine tarımın katkısının artırılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
123 SUMMARY The subject that has been discussed in this study, is the non-price supportation applications in Turkish agriculture. For this reason, first of all, the general properties of agriculture have been mentioned and why they are applied in agricultural areas has been explained. After that, as an example, the European Community has been studied for the supportation policies. In the following part, the general conditions of Turkish agriculture and the effects of the supportation policies to these general conditions have been searched for. The application areas of supportation methods in Turkey, especially after the planned period have been dwelled on, criticized and better policies have been suggested. As a result, it has been observed that, in Turkey, the non-price supportation applications are inefficient and it is obviously necessary to attach more importance to this subject. Because, although direct interventions to agricul ture by prices lead to some positive results for short periods, but for long period investments, they can't be a proper policy instrument by themselves. But in economies, which have completed services of agricultural substructures, solved the possession problems of land by land and agriculture reforms, supplied optimal farm size, educated its farmers, supportations done by prices can be successful.124 For these reasons, finally, non-price supportation applications must take their important place in the future economic policies in Turkish agriculture and by this way the contribution of agriculture to the country's economy must be increased.