Avrupa Topluluğu ülkeleri ve Türkiye'de uygulanan tarımsal vergiler
- Tez No: 17188
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL ÇİVİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
9.2. ÖZET 1962 yılında altı üye ile kurulan Avrupa Topluluğu (AT) bugün on iki üye ülkeden oluşmaktadır. AT'na üye ülkeler tarım, ulaştırma ve dış ticaret gibi etkinlik alanlarında ortak bir politika izlemeye karar vermiş lerdir. Vergilendirmenin ekonomik ve sosyal politika aracı olarak rolü belirlenince ulusal politikalarda daha çok eşgüdüm sağlan ması ve temel ekonomik sektörlerde gerçek ortak politikalar çizil mesi bakımından uyumlaştırma çalışmaları önem kazanmaktadır. Araştırma sonucunda: Avrupa Topluluğu ülkeleri ve Türkiye'de uygulanan tarımsal vergiler, özellikle Katma Değer Vergisi, Arazi Vergisi ve Gelir Vergisinin biribirine benzer oldu ğu görülmüştür. Türkiye'nin AT'na tam üyeliği durumunda bu vergiler açısından herhangi bir uyumsuzluk yaşanmayacaktır.108 Gelir Vergisinin uygulanış şekillerinde gerek AT ülkeleri arasında ve gerekse Türkiye ile çok yakın benzerlikler gösterdiği anlaşılmaktadır. Nitekim, verginin konusu, kapsamı, mükellefiyet durumları, matrahın saptanması ve muafiyet ve indirimleri üye ülkelerde ve bu arada Türkiye'de büyük benzerlikler taşımaktadır. Ancak bu arada AT ülkelerinin çoğunda aile indirimlerinin ve özellikle çocuk yardımlarının önemli miktarlara ulaştığı dikkati çekmektedir. Bu ülkelerde nüfus artış hızının düşük oluşu nedeniyle ve genç nüfusu arttırma amacı ile evlenmeyi ve çocuk sayısını artırıcı teşvikler arasında vergi indirimleri yer almakta dır. Türkiye Topluluğa resmen başvurmaka artık tercihini ortaya koymuş bulunmaktadır. Bu tercihini yaparken, ortaklığa katılmanın gerektirdiği yükümlülükleri üstlenmeye hazırlandığını da belirtmiştir. Katılımın şu veya bu alanda gerçekleşebilmesi öncelikle Türkiye'nin bazı sorunlarını katılım çerçevesinde analiz ederek yapısal olarak uyum noktasında sorunlarını görüşmeye hazır hale getirip tartışmaya açabileceğini göstermesi gerekir. Türkiye'de vergileme alanında ulaşılan sonuç şüphesiz ileri bir aşama sayılabilir. Ancak, yapısal olarak bir armanizas- yona katılım için vergi hasılatı, gelir dağılımı, dış ticaret, ödemeler dengesi, enflasyon, düşük istihdam, verimlilik ve büyüme ile bölgesel vergi ayrıcalıklarının dikkatlice analiz edilmesi gerekir. Türkiye ile AT arasındaki asıl uyum sorunu Tarım açısından vergilerden değil, üretim tekniği ve işletme yapısındaki farklılıklardan, kalite, standart ve yönetim farklarından, pazarlama anlayışından kaynaklanmaktadır. Bu konularda da çeşitli çalışmalar yapılmalı ve bu farklılıklar en kısa zamanda giderilmelidir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The European Council (EC) which was established by six member in 1962 Consists of 12 member Countries today. Countries which are members of EC have decided to follow a common policy an some areas such as agriculture, public transformation and foreign trade. When the lead role of taxing as means of economical and social policy has been defined, the efforts for harmonizing have been important according to having obtained more syochronized movement in international policies and being drawn real common policies in basic economical sectors. According to researchs result; it has been observed that the agricultural texes, land taxes, in come taxes and especially value added taxes which are applied in EC members and Turkey have similarities. In the case of Turkey's loyal (exact) member ship of EC no unsuitability will be observed in the of the taxes mentioned above.