Yerli mısır populasyonlarından seçilen bazı bitkilerin çeşitli özelliklerinin belirlenmesi ve bu bitkilerde kendilemenin tane tutmaya etkileri üzerine araştırmalar
- Tez No: 17191
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı elde bulunan yerli mısır populasyonların özelliklerini belirlemek ve bunlar üzerinde kendilemenin tane tutmaya etkisini araştırmaktır. Deneme 1990 yılın da Tokat koşullarında yürütülmüştür. Denemeye alınan 100 populasyondan 3 'er bitki kendilenmiştir. Ayrıca her populasyon- d.an 3'er bitki de etiketlenerek gözleme alınmıştır. Gözleme alınan 'bu bitkilerin bazı özellikleri belirlenmiştir. Kendileme yapılan koçanlarda büyük oranda kendileme gerilemesi görülmüştür. Bu gerileme kendileme yapılan bitkilerin açıkta tozlanmış olan ikinci koçanlarıyle karşılaştırıldığında daha iyi anlaşılmaktadır. Kendilenmiş ve kendilenmemiş bitkiler arasında en önemli fark koçan başına tane sayısı ile tek koçan veriminde bulunmuştur. Bu özellikler bakımından kendilenmiş bitkilerde büyük oranda düşüş olduğu belirlenmiştir. Ham protein oranı kendilenmiş koçanlarda daha fazla bulunmuştur. Koçanda sıra sayısında ise fark bulunmamış tır. Seçilen populasyonlarda birçok özellikler bakımından büyük varyasyonlar vardır. SUMMARY The aim of this research was to determine the proporties of domestic maize populations and effect of selfing on seed set in those populations. Trial was carried out in Tokat con ditions, in 1990. 100 populations studied and three plants we-
Özet (Çeviri)
ÖZET Bu araştırmanın amacı elde bulunan yerli mısır populasyonların özelliklerini belirlemek ve bunlar üzerinde kendilemenin tane tutmaya etkisini araştırmaktır. Deneme 1990 yılın da Tokat koşullarında yürütülmüştür. Denemeye alınan 100 populasyondan 3 'er bitki kendilenmiştir. Ayrıca her populasyon- d.an 3'er bitki de etiketlenerek gözleme alınmıştır. Gözleme alınan 'bu bitkilerin bazı özellikleri belirlenmiştir. Kendileme yapılan koçanlarda büyük oranda kendileme gerilemesi görülmüştür. Bu gerileme kendileme yapılan bitkilerin açıkta tozlanmış olan ikinci koçanlarıyle karşılaştırıldığında daha iyi anlaşılmaktadır. Kendilenmiş ve kendilenmemiş bitkiler arasında en önemli fark koçan başına tane sayısı ile tek koçan veriminde bulunmuştur. Bu özellikler bakımından kendilenmiş bitkilerde büyük oranda düşüş olduğu belirlenmiştir. Ham protein oranı kendilenmiş koçanlarda daha fazla bulunmuştur. Koçanda sıra sayısında ise fark bulunmamış tır. Seçilen populasyonlarda birçok özellikler bakımından büyük varyasyonlar vardır. SUMMARY The aim of this research was to determine the proporties of domestic maize populations and effect of selfing on seed set in those populations. Trial was carried out in Tokat con ditions, in 1990. 100 populations studied and three plants we-re selfed for each. Moreover, from each population three each plant '.vere labelled and observed. Some properties of the observed plants were determined. In the selfed ear, considerable self depression was seen. This depression seen easily if selfed ears compared with open -polinated second ears of same plant. The most important dif ferences between selfed and non-selfed plant were found with regard to number of grain per ear and single ear yield. The crude protien irate of selfed plants were found to be more than non-selfed plants. Among chosen populations, many varia tions were found 'with regard to number of properties.