Yeşil gübre olarak kahverengi hardal bitkisinin (Brassica juncea L.) mısır (Zea mays L.) yetiştiriciliğinde bitki paraziti nematodların üzerine etkisi
Effect of brown mustard (Brassica juncea L.) as green manure on plant parasi̇ti̇c nematode populations on mai̇ze (Zea mays L.) production
  1. Tez No: 953609
  2. Yazar: UĞUR İKBAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitkisel Üretim ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bitki Koruma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Mısır bitkisi dünyada ekonomik değeri yüksek olan birçok sanayi koluna hammadde sağlayan bir bitki türüdür. Mısır üretim alanlarında bulunan bitki paraziti nematodlarla mücadele için doğaya dost ve üreticiler için uygulanması pratik ve etkili kültürel mücadele uygulamalarının geliştirilmesi faydalıdır. Bu amaçla biyofumigasyon özelliğine sahip bitki türlerinin ön bitki olarak yetiştirilip kültür bitkisinin ekiminden önce toprağa karıştırıldığı yeşil gübre uygulamasının ürün verimini arttırmada ve bitki sağlığına katkıları nedeniyle önemli bir yeri vardır. Kahverengi hardal bitkisi (Brassica junceae) yüksek glukosinolat içeriği ve biyomas verimi nedeniyle ideal bir yeşil gübre bitkisidir. Bu nedenle mısır yetiştiriciliğinde toprak verimlilik özellikleri ve ürün verimi üzerindeki etkileri ile bitki paraziti nematodların başlangıç popülasyonları üzerindeki etkisi Karaman İli Sarıveliler İlçesinde tarla koşullarında araştırılmıştır. Eylül ayında ekimi gerçekleştirilen kahverengi hardal bitkisi çiçeklenme aşamasında mart ayının sonunda çapa makinesi ile toprağa karıştırılmış ve şahit uygulaması ile karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Kahverengi hardal ile yeşil gübre uygulaması önemli oranda toprak fosfor içeriğini arttırmıştır. İstatistiksel olarak önemli olmamakla birlikte EC, organik madde, potasyum ve magnezyum içeriğini de arttırmıştır. Yemlik mısır verim parametrelerinden bitki boyu, koçan boyu ve koçanda dane ağırlığını önemli oranda arttırdığı belirlenmiştir. Deneme alanında Ditylenchus, Pratylenchus, Merlinius, Helicotylenchus ve Paratylenchus bitki paraziti nematod cinsleri tespit edilmiştir. En yoğun bulunan cinsler Ditylenchus ve Pratylenchus olarak belirlenmiştir. Bitki paraziti nematodların popülasyon yoğunlukları örnekleme zamanlarında 5,1-89,1 adet nematod/ 100 g kuru toprak arasında değişmiştir. Nematod popülasyonlarının zamana bağlı olarak önemli oranda değiştiği belirlenmiştir. Mısır ekimi sırasında kahverengi hardal uygulaması parsellerinde önemli olmamakla birlikte bitki paraziti nematodların başlangıç popülasyonlarının düşük olduğu tespit edilmiştir. Çalışma sonuçları ışığında, bitki paraziti nematodlara karşı entegre mücadele çalışmalarında, başlangıç popülasyonlarının düşürülmesi için, biyofumigasyon özellikli yeşil gübre uygulamasının faydalı olacağı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Maize is a plant species that provides raw materials to many industries with high economic value in the world. It is beneficial to develop environmentally friendly, practical and effective cultural control practices for producers to combat plant parasitic nematodes in corn production areas. For this purpose, green manure applications, in which plant species with biofumigation properties are grown as preliminary plants and mixed into the soil before culture of the crop, have an important place in increasing product yield and contributing to plant health. Brown mustard plant (Brassica junceae) is an ideal green manure plant due to its high glucosinolate content and biomass yield. For this reason, the effects on soil fertility properties and product yield in maize cultivation and the effect on the initial populations of plant parasitic nematodes were investigated under field conditions in Sarıveliler District of Karaman Province. The brown mustard plant, which was planted in September was incorporated into the soil with a rototiller machine at the end of March at the flowering stage of the plant and investigated in comparison with the fallow application. It was determined that brown mustard green manure treatment significantly increased soil phosphorus content. Additionally, EC, lime, organic matter, potassium and magnesium content increased being not statistically significant. It has been determined that it significantly increases the fodder maize yield parameters such as plant height, cob length and grain weight per cob. Plant parasitic nematode genera of Ditylenchus, Pratylenchus, Merlinius, Helicotylenchus and Paratylenchus were detected in the experimental area. The most abundant genera were determined as Ditylenchus and Pratylenchus. Population densities of plant parasitic nematodes varied between 5.1-89.1 nematodes/100 g dry soil at sampling times. In applications, it has been determined that nematode populations changed significantly over time. Although it was not significant in the brown mustard treatment plots, the initial populations of plant parasitic nematodes were found to be low. In the light of the study results, it has been determined that green manure applications using biofumigant plant species will be useful to reduce the initial populations of plant parasitic nematodes in integrated management practices.