Diyabete eşlik eden erektil disfonksiyonunun yaşam kaliteleri üzerine etkisi: Longitudinal kontrollü bir çalışma
- Tez No: 171918
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BİLALİ GÜMÜŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET Amaç: Erektil Disfonksiyon, 6 ay süreyle seksüel ilişki için yeterli penil ereksiyonu başlatamama veya sürdürmede yetersizlik olarak tanımlanır. Diabetes Mellituslu erkeklerde sık görülen bir komplikasyondur. Hayat kalitesini kötü olarak etkiler.Erektil disfonksiyonlu hastaların yaşam kalitesini araştıran yayınlar az sayıdadır. Bu araştırmada, erektil disfonksiyonu olan diyabetik (DM+ED) ve diyabeti olmayan (ED) hastaların yaşam kaliteleri araştırıldı. Mateıyal-Metod: Çalışma, Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Üroloji polikiniğine Erektil disfonksiyon (ED) yakınması ile başvuran hastalan kapsamaktadır. 82 Diyabetli (DM+ED), 85 Diyabeti olmayan (ED) hasta ve 65 normal erkek dahil edildi. Anamnez, fizik muayene ve laboratuar incelemeleri yapıldı. Çalışma ve kontrol grubundaki erkeklere ÜEF (Uluslararası Erektil Fonksiyon İndeksi), CES-D (Epidemiyolojik Çalışmalar Merkezi-Depresyon skalası), BAE (Beck Anksiyete Ölçeği ve PIED (Erektil Disfonksiyonun Psikolojik etkisi) formları doldurtturuldu. Sildenafil sitrat (PDE 5 inhibitörü) ile tedaviye başlanıldı. Tedavi sonrası 3., 6. ve 9. aylarda aynı formlar tekrar dolduruldu. Bulgular: DM+ED ve ED hastalarının yaşam kalitelerinin olumsuz olarak etkilendiği görüldü. Erektil disfonksiyonun diyabetik hastalarda daha şiddetli olduğu saptandı.Tedavi sonrasında hem yaşam kaliteleri hem de erektil disfonksiyonda 3. ve 6. aylarda anlamlı değişimler vardı. Kararlar: Tüm bu veriler, diyabetik hastalarda erektil disfonksiyon komplikasyonunun tedavi edilmesinin hastaların yaşam kalitelerine olumlu etkisi olacağım göstermektedir. Diyabetik hastaların erektil fonksiyonları sorgulanmalıdır. 96
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Introduction: Erectile dysfunction was defined as the consistent inability to attain and maintain a penil erection for a satisfactory sexual activity at least 6 months. It is one of the most common complications in the Diabetes Mellitus (DM) in males. The Quality of life is affected negatively. The number of medical article in this subjects is rare. The Quality of life in Diabetes Mellitus and Erectil dysfunction (DM+ED) and only erectile dysfunction (ED) were researched in this study. Material and Method: The patients with erectile dysfunction who were applied to CBU, Medical faculty, policlinics of Urology were included into the study. We interviewed to 82 patients with DM+ED, 85 patients with ED and 65 normal (control) male subjects. We performed a standartized interview form, physical examination and laboratory testing. All men (study groups and control group) were asked to fill the DEF, CES-D, BAE, PIED forms. Medical treatment was begun with sildenafil citrate. After medical treatment, same forms were filled again in 3th, 6th, 9th months. Results: We observed that the Quality of life (QoL) of the patients with DM+ED and ED were affected negatively. ED was worse in the group with DM than the others. Significant pozitive changes were observed in Qol and also ED in 3th and 6th months posttherapy. Conclusion: All these data showed that the treatment of ED in the patients with DM was affected the QoL pozrtively. ED has to be asked in the patients with Diabetes Mellitus. 97