Plastik örtü altındaki topraklarda değişik nem düzeylerinde sıcaklığın yüzeyden derinlere doğru zamana bağımlı dağılımın araştırılması
  1. Tez No: 171932
  2. Yazar: KARIM GANDCHİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AYTEKİN BERKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
VII öz Bu araştırmanın amacı, beyaz saydam plastikle ör tülü koşullarda toprak profilinin değişik derinliklerinde sıcaklığın zaman ve neme bağlı olarak dağılımını incelemek ve toprak parametrelerinden özellikle nemin artan sıcaklık değerler üzerine olan etkisini araştırmaktır. Araştırma sonucunda elde edilen bilgilere göre toprak nem düzeyi ile artan sıcaklık değerler arasında doğru sönme derinliği arasında ise ters bir orantı olduğu bulun muştur. Saat 9.00 ölçümlerinde 10 cm 'den sonra sıcaklık değerleri hemen hemen aynıdır. Saat 13.00 ve 15.30'da 35 ve 4-5 cm'ye kadar dalgalanmalar görülmektedir. 40 ve 45 cm'lerden sonra günlük sıcaklık değişiminin genliği çok az bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
VIII ABSTRACT The purpose of this research is to investigete the distribution of temperature the soil profile at diffe rent depths with varying moisture contents at different times, giving special emphasis to the temperature changes, with respect to soil moisture. According to the results there is a pozitive cor relation between soil moisture level arid temperature fluc tuations, and negative correlation with damping depths. Temperatures at 10 cm were almost similar at 9.00 hour. At 13.00 and 13.30 hours temperature changes at 35 and 45 cm were recorded. The damping depthsaf daily temperature chan ges were found to be very small atter 40-45 cm soil depths,