Geniş el bilek kesileri (spagetti wrist) bulunan olguların geç dönem tedavi sonuçları
Extensive volar wrist laceration (Spagetti Wrist)
  1. Tez No: 171931
  2. Yazar: AZAD YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET SUBAŞI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Amaç: Hastanemizde, çoğu öfke denetim zorluğundan dolayı elini cama vurarak başvuran spagetti el bilekli hastalara sıkça rastlanmaktadır. Bu çalışmada spagetti el bilekli olguları kategorize etmek, deneyimlerimizi sunmak, rehabilitasyonu tartışmak ve tarafımızdan tedavi edilen ve izlenen hastaların fonksiyonel verilerini literatür verileri ile karşılaştırmayı amaçladık. Materyal ve Metod: Çalışma grubunda 1 kadın 22 erkek 23 hasta, kontrol grubunda 1 kadın 9 erkek 10 hasta olmak üzere toplam 33 hasta çalışmaya alındı. Cama vuranlar nispeten daha genç olmakla beraber hastalarımızın ortalama yaşı 27.4 tü. Çalışma grubunda etyoloji çoğunlukla cama vurma şeklinde iken(20 hasta) kontrol grubunda iş ve ev kazaları şeklindeydi. İlk muayenelerinden sonra çoğu hasta ilk 4 saate operasyona alındı. Tüm yapılar derinden yüzeyele doğru T,N,A şeklinde bir sıra izlenerek onarıldı. 3. gün pasif kontrollü hareket başlandı, ö.haftada atel/splint çıkartılıp aktif hareketlere başlandı. Tendonlar Lister klasifikasyonuna göre ekstension ve fleksiyon defektlerine göre ve son kontrollerinde ise hastalar seddon kriterlerine göre değerlendirildi. Bulgular: En sık ulnar arter kesişi varken median ve ulnar sinirler eşit oranda etkilenmişti. Lister sınıflandırmasına göre 305 tendondan 147“ si mükemmel, 63”ü iyi, 52“si orta ve 43”ü zayıf derecelerde iyileşti. Sonuçlan değerlendirme metoduna göre çalışma grubunda 6 mükemmel, 8 iyi, 6 orta ve 2 kötü sonuç alınırken; kontrol grubunda 5 mükemmel, 4 iyi ve 1 orta sonuç alındı. Kontrol grubunda kötü sonuç yoktu. Sonuç: Çalışma grubunda, kontrol grubuna göre sonuçlarımız daha az tatmin ediciydi. Kontrol grubunun sayısının az olması çalışmanın kısıtlılıklarından olup bu konuda daha geniş katılımlı çalışmalar gerekmektedir. 50
Özet (Çeviri)
SUMMARY Aim : In our hospital, we frequently encounter with patients with spagetti hand- wrist, who strike glass due to the difficulty in controlling their anger and apply to hospital. In this study, we aimed to categorize the cases with spagetti hand-wrist, to present our experiences, to discuss their rehabilitation and to compare functional finding as regards the patients treated and followed up in our clinic in the light of literature data. Material and Method: A total of 33 patients were included into the study: 1 female and 22 male patients as the study group; 1 female and 9 male patients as control. The aetiology was mostly as striking glass (20 patients) in the study group, and as home and business accidents in the control group. Soon after the first examination, most of the patients were taken under operation within the first four hours. All the structures were repaired by following an order as T.N.A from deep area to the surface. On day 3, controlled movements were started. İn the 6 th week, atel/ splint was taken out, and active practices were initiated. Tendons were evaluated in terms of extension and flection according to lister classification, and the patients were assessed according to seddon criteria in the last controls. Findings: Although there were most commonly ulnar arterial“cuting”, median and ulnar nerves were affected at the same rate. According to lister classification, of 305 tendons, the recovery was excellent in 147, good in 63, moderate in 52 and poor in 43. According to the evaluation of the results, however we obtained 6 excelent, 8 good, 6 moderate and 3 poor outcomes in the study group, and 5 excelent, 4 good and 1 moderate in the control group, in which there was not any poor outcome. Results: The results we obtained in the study group was less satisfactory with respect to these in controls. Fewer number of patients in control was the limitation of our study; therefore, more extensive studies are needed. 51