Trakeobronşial sleeve rezeksiyonlar
Tracheobronchial sleeve resections
- Tez No: 171955
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İRFAN TAŞTEPE, DR. TAMER ALTINOK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Atatürk Göğüs Has. ve Göğ. Cerr.Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZET Amaç: Bu çalışmada sleeve rezeksiyon ve Irakeal sleeve pnömonektomi uyguladığımız vakalarımızı prospektif bir şekilde değerlendirmeyi amaçladık. Matcryal-Metod: Kliniğimizde Ocak 2000 ile Temmuz 2005 arasında 33 bronşiyal. 5 bronkovasküler ve 3 vaskülcr sleeve rezeksiyon (sleeve lobektomi grubu) ve 6 trakeal sleeve pnömonektomi uygulandı. Preoperatif hazırlıklar, operatif yaklaşımlar, postoperatil' tanılar, postoperatifmorbidite ve nıortaliteler prospektif olarak değerlendirildi. Bulgular: Sleeve lobektomi Grubu: Yaşlan 24 ile 74 arasında (ort 56.4) 3'ii kadın 38“i erkek toplam 41 hastaya sleeve rezeksiyon uygulandı. Bunların 18”i sağ üst. 17'si sol üst. 2'si sol alt sleeve lobektomi. 3'ü sleeve bilobeklomi superior. 1 'i sağ ana bronşa sleeve rezeksiyon idi. Postoperatil' patolojiler 36 akciğer kanseri (34 epidermoid. 1 pleomorfik. 1 kombine büyük hücreli nöroendokrin+ küçük hücreli karsinom). 2 karsinoid tümör. 1 leiomyosarkom. 1 mezenkimal tümör. 1 posttüberküloz bronkostenoz idi. Akciğer kanseri olanların patoloji evrelemeleri; 3 evre IA. 10 evre IB. 2 evre 2A. 13 evre 2B. 8 evre 3A idi. Postoperatif morbidite oranı %22 idi (n=9: 6 persistan atelektazi. 5 uzamış hava kaçağı+ ampiyem. 1 uzamış hava kaçağı. 1 yara yeri enfeksiyonu. 1 revizyon gerektirecek hemorajik drenaj. 1 anastomoz hattında ileri derece granülasyon ve fıbrozis oluşumu). Otuz günlük mortalite oranı % 4.8 idi (n=2). Bir hasta postoperatil' 3. yılda myokard enfarktüsü. 10 hasta ise hastalık progresyonu nedeni ile ortalama postoperatif 20.7 ayda eksitus oldu. Median takip süresi 21 ay ve 5 yıllık sağkalım oranı % 47'dir. Trakeal Sleeve Pnömonektomi urubu: Yaşları 40 ile 58 arasında (ort 50.5) 6 erkek hastaya karinayı tutan akciğer kanseri nedeniyle sağ sleeve pnömonektomi yapıldı. Postoperatif patoloji 5 hastada epidermoid karsinom. l'inde adenokarsinom idi. Lenf nodu tutulumu 2 hastada NO. 3'ünde Nl ve Tinde N2 idi. Bir hastada postoperatif yara yeri enfeksiyonu ve postoperatif 3. yılda ampiyem görüldü. Acil öpere edilen bir hasta postoperatif 6. gün anastamoz ayrılması nedeniyle eksitus oldu. Yorum: Sleeve rezeksiyonlar standart pnömonektomilere göre daha az perioperatif morbidite ve mortalite sağlaması ve akciğer fonksiyonları ile yaşam kalitesini daha iyi düzeyde tutması nedeni ile uygun olan vakalarda tercih edilmelidir. Trakeal sleeve pnömonektomi seçilmiş hastalarda başarılıdır ve bu hastalara komplet rezeksiyon gibi bir tedavi şansı vermesi nedeniyle uygulamaktan kaçınılmamalıdır. 38
Özet (Çeviri)
SLEEVE RESECTIONS SUMMARY Objective: In this study, we aimed to evaluate propectively our cases who underwent sleeve resection and tracheal sleeve pneumonectomy. Materiel-Methods: Thirty three bronchial. 5 bronchovascular. 3 vascular sleeve resections (sleeve lobectomy group) and 6 tracheal sleeve pneumonectomies were performed between January 2000 and July 2005 in our clinic. Age. sex. operations, postoperative diagnosis and staging, postoperative morbidity and mortality were evaluated prospectively. Results: Sleeve Lobectomy Group: Sleeve resections were performed in 41 patients composed of 3 female and 38 male whose ages ranged between 24 and 74 (mean: 56.4). Operations were 18 right upper. 17 left upper. 2 left lower sleeve lobectomies. 3 sleeve bilobectomy superior and 1 sleeve resection of rigth main bronchus. Postoperative pathological diagnosis were 36 lung cancer (34 squamouse cell carcinoma. 1 pleomorphic cell carcinoma. 1 combined large cell carcinoma and small cell carcinoma), 2 carcinoid tumor. 1 leiomyosarcoma. 1 mesenchymal tumor. 1 posttuberculosis stenosis. Pathological staging of lung cancers were: 3 stage 1A. 10 stage IB, 2 stage 2A. 13 stage 2B. 8 stage 3 A. Postoperative morbidity including 6 persistent atelectasis. 5 prolonged air leak+empyema. 1 prolonged air leak. 1 infection of incision, 1 postoperative bleeding needed revision and 1 formation of severe granulation and fibrosis on bronchial anastomosis line, was 22 % (n=9). Thirty day mortality was 4.8% (n=2). Median follow up period and 5 year survival are 21 months and 47% respectively. Tracheal Sleeve Pneumonectomy Group: Six male patients whose ages ranged between 40 and 58 (mean: 50.5) undergone rigth tracheal sleeve pneumonectomy. Postoperative pathologies were 5 squamouse cell ca and 1 adenocarcinoma. Lymph node status were NO in 2 patients. Nl in 3 and N2 in 1. Postoperative infection of incision and empyema on postoperative 3,J year were observed in one patient. One of the patients who was operated in emergency conditions, died on postoperative 611' day due to dehiscence of anastomosis. Conlusion: Sleeve resections should be prcfered in suitable cases because they have lower morbidity and mortality than standard pnemonectomies and result in better lung function and life quality. Tracheal sleeve pneumonectomies are succesful in selected patients and should be performed because they give a complete resection chance to the patients. 59