İntrakranial kistik lezyonlarda difüzyon ağırlıklı manyetik rezonans görüntülemenin yeri
The role of diffusion weighted mangetic resonance imaging in intracranial cystic lesions
- Tez No: 171961
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET CANDAN DURAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Amaç: İntrakranial kistik lezyonlarda difüzyon ağırlıklı manyetik rezonans (MR) görüntüleme bulgularını ortaya koymak ve ayırıcı tamda faydalı olabilecek özelliklerin varlığım araştırmak. Olgular ve yöntem: İntrakranial kistik lezyonu olan 81 olgu çalışmaya alındı. Yirmi dokuz olguda araknoid kist, 6 olguda epidermoid kist, 19 olguda primer tümör, 10 olguda apse, 15 olguda metastaz ve 2 olguda kist hidatik vardı. Olgulara konvansiyonel kranial MR görüntülemeye ilave olarak eko planar difüzyon ağırlıklı görüntüleme yapıldı. Kistik komponentin ve kist duvarının morfolojik özellikleri ve difüzyon ağırlıklı görüntülerde sinyal özellikleri belirlendi. Bulgular: Tüm apse ve epidermoid kistler difüzyon ağırlıklı görüntülemede hiperintens izlendi. Araknoid kistler, kist hidatikler, primer ve metastatik tümörler 5 tümör dışında hipointens izlendi. Primer veya metastatik olan bu 5 tümör hemoraji ve süperenfeksiyona bağlı olarak difüzyon ağırlıklı görüntülerde hiperintens görünümde idi.
Özet (Çeviri)
THE ROLE OF DIFFUSION WEIGHTED MAGNETIC RESONANCE IMAGING IN INTRACRANIAL CYSTIC LESIONS ABSTRACT Aim: To define the diffusion-weighted magnetic resonance (MR) imaging findings in intracranial cystic lesions and to investigate possible special features for the differential diagnosis. Patients and methods: Eighty-one patients with intracranial cystic lesions were included in the study. There were 29 arachnoid cysts, 6 epidermoid cysts, 19 primary tumor, 10 abscesses, 15 metastases, and 2 hydatid cysts. In all patients, echo-planar diffusion-weighted MR imaging was obtained in addition to conventional cranial MR imaging. The morphologic features of the cystic portion and the wall of the cyst and signal intensities on diffusion-weighted images were evaluated. Results: All abscesses and epidermoid cysts were hyperintense on diffusion-weighted images. Arachnoid cysts, hydatid cysts, primary tumors, and metastases were hypointense except 5 cystic tumors. In these 5 primary or metastatic tumors, hyperintensity was seen due to hemorrhage or superinfection on diffusion-weighted images. The walls of the cystic tumors were usually hyperintense on diffusion- weighted images in contrast to the wall of abscesses, which were iso-hypointense.