Postmenapozal ve premenopozal kadınlarda serum leptin düzeyi ve kemik mineral yoğunluğu ile ilişkisi
Serum leptin level and its relationship with bone mineral density in premenopausal and postmenopousal women
  1. Tez No: 172018
  2. Yazar: ZELAL KELEŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. VESİLE SEPİCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Leptin ve kemik mineral yoğunluğunun benzer biçimde vücut yağ kütlesi (VYK) ve beden kütle indeksi (BKİ) parametreleriyle bağlantılı olması leptinin kemik kütlesi üzerinde düzenleyici rolü olabileceği yolunda bir hipotezi akla getirmektedir. Biz de bu hipotezden yola çıkarak tez çalışmamızda premenopozal ve postmenopozal kadınlarda serum leptin düzeylerinin kemik mineral yoğunluğu (KMY) değerleri ve kemik döngüsü belirteçleri ile ilişkisini araştırdık. Çalışmamızda 41 postmenopozal, 31 premenopozal olmak üzere kemik metabolizmasını etkileyen hastalığı veya ilaç kullanımı olmayan toplam 72 sağlıklı kadında Lunar dual-enerji X-Ray absorbsiyometri (DEXA) cihazı aracılığı ile tüm vücut, femur boyun, femur total ve L2-L4 KMY değerleri ile vücut kompozisyonu parametrelerinin ölçümü, serum leptin düzeyi ve kemik döngüsü belirteçlerinin (yapım belirteçleri olarak; serum ALP, osteokalsin, yıkım belirteci olarak; 24 saatlik idrarda deoksipiridinolin) tayini yapıldı. Serum leptin düzeyleri ile her iki gurupta BKİ ve VYK ile güçlü korelasyon gösterdi. Serum leptin düzeylerinin her iki gurupta da KMY lan ile olan başlangıçtaki pozitif ilişkisi leptinin VYK ne göre düzeltilerek bakıldığı parsiyel korelasyon sonrası ortadan kalkmaktaydı. Kemik metabolik belirteçleri ile serum leptin düzeyleri arasındaki ilişkide ise sadece postmenopozal gurupta leptin ile osteokalsin arasında sınırda negatif bir ilişki saptandı. Leptinin kemik metabolizması üzerinde VYK nden bağımsız olarak belirgin etkiye sahip olmadığı ve dolayısıyla anahtar rol oynamadığı sonucuna varıldı. 54
Özet (Çeviri)
SUMMARY Leptin and bone mineral density are both similarly related with body fat mass (BFM) and body mass index (BMI) and this similarity brings about the possibility of regulatory effects of leptin on bone mass. This study was designed to investigate the relationship of serum leptin levels with bone mineral density (BMD) and metabolic bone markers among premenopausal and postmenopausal women. 41 postmenopausal and 31 premenopausal, totally 72 healthy women without any disorder or drug usage which may affect bone metabolism were studied by Lunar dual energy X-ray absorbtiometry (DEXA) apparatus for total body, femoral neck, femoral total and L2-L4 BMD values. Body composition parameters, serum leptin levels and metabolic bone markers (serum alkaline phosphatase, osteocalcine as bone production markers, deoxypyridinoline in 24 hour urine as bone breakdown marker) were determined. Serum leptin levels were strongly correlated with BMI and BFM in both groups. Initial correlation of leptin with BMD in both groups was lost when partial correlation was applied after correction for BFM. Among bone turnover markers, only marginally negative correlation was observed between osteocalcine and leptin. In conclusion, leptin does not seem to have key role and an effect on bone metabolism independently from the effect of BFM. 55