Yüksek yoğunluklu memelerde ultrasonografi tarama yöntemi olarak kullanılabilir mi?
Can sonography be used as a screening test in dense breasts
  1. Tez No: 172019
  2. Yazar: ESRA ARSLAN KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
50 VII. ÖZET Amaç: Bulgusu olmayan hasta topluluğunda, mamografik olarak normal ve yüksek yoğunluklu memelerde sonografik taramanın etkinliğinin belirlenmesi. Gereç-yöntem: Ocak 2000- Nisan 2004 tarihleri arasında kliniğimize tarama amacıyla başvuran, mamografisi normal (BIRADS 1) olan ve yüksek yoğunluklu meme dokusu (tip3, tip 4) nedeniyle bilateral tüm meme US yapılan hastaların US bulguları retrospektif olarak değerlendirildi. Fizik muayenesi normal olan hastalar, kayıtlı fizik muayene bulgusu bulunmayan hastalar ve fizik muayenesinde pozitif bulgu saptanan ancak US incelemesinde bu bulgu ile örtüşen lezyon bulunmayan hastalar çalışmaya alındı. Toplam 3860 hastadaki lezyonların kuşkululuk dereceleri US BIRADS ölçütlerine göre sınıflandırıldı. Bulgular: Hastaların %57.7' sinde US'de saptanabilen lezyon yoktu (BIRADS 1); %34'sında yalnızca benign lezyonlar vardı (BIRADS 2). Geriye kalan %8.3 hastada BIRADS 3, BIRADS 4 ve BIRADS 5 olarak sınıflandırılan lezyonlar bulunuyordu (sırasıyla 327, 21 ve 2 lezyon ). BIRADS 3 lezyonların % 67'inde 2 yıllık izlemle ya da biyopsi ile benign tanıya ulaşıldı; %21.7'inde henüz 2 yıllık izlem süresi tamamlanmadı; %11.3'ü ise izlem yapılamadı. İlk incelemede BIRADS 4 grubunda 5 kanser (ppv=%23.8), BIRADS 5 grubunda 2 kanser (ppv=%100) bulundu, izlem süresinde ise BIRADS 5 grubunda yalnızca US ile saptanabilen 3 kanser daha bulundu. Böylece çalışma süresince toplam 10 kanser (%0.25) yalnız US ile saptanabilmiş oldu. Bu kanserlerin 7'si invaziv duktal, 1'i invaziv lobuler, 1'i in-situ duktal ve 1'i in-situ lobüler tipte idi ( Lezyon boyutu 8-31 mm, ortalama 16.6 mm ). Sonuç: Tip 3 ve Tip 4 yoğunluktaki mamografik olarak normal memelerde tüm meme US etkin bir tarama yöntemidir.
Özet (Çeviri)
51 VIII. İNGİLİZCE ÖZET Purpose: The aim of our study was to evaluate the efficacy of sonographic screening in asymptomatic vvomen with mammographîcally normal dense breasts. Materials and Methods: The sonografic findings of asemptomatic patients, refered to our clinic between January 2000-April 2004 who had normal mammografic findings (BI-RADS1) and enrolled to sonographic examination because of dens breast tissue (gradeS, grade 4) were retrospectively reviewed. VVithin this group, patients with normal, ör vvithout any recorded physical findings, and patients with positive but sonographically noncorrelated physical findings were included in our study.in totally 3860 patients, US findings were classified according to the BI-RADS diagnostic categorization. Results: in 57.7% of the patients no lesions were found on US screening (BI-RADS 1), and in 34% only benign lesions were found (BI-RADS 2). in a total of 8.3% of the patients, BI-RADS 3 (n=327), BI-RADS 4 (n=21) ör BI-RADS 5 (n=2) lesions were identified. Among the BI-RADS 3 lesions, 219 (67%) were proven to be benign either with biopsy ör with follow-up, while 71 (21.7%) have not yet completed the 2 years of follow-up period, and 37(11.3%) were lost to follow-up. in the first visit five cancers were found in the BI-RADS 4 category (ppv=23.8%) and two cancers were found in the BI-RADS 5 category (ppv=100 %). During follow up period three additional cancers were found in BI-RADS 5 category which were visible only with sonography. VVithin the vvhole study period, ten malignancies (0.25 %) were detected only with US screening. The diagnosis of these cancers were seven invasive ductal, öne invasive lobular.one in-situ lobular and öne in-situ ductal carcinoma (mean size 16.6 mm range: 8-31 mm). Conclusion: VVhole-breast sonography is an efficient diagnostic tool for cancer detection in mammographically normal type 3 and type 4 breasts.