12-15 yaş grubu judocu, güreşçi ve sedanterde somatotipin belirlenmesi
The determination of somatotype in the judoist, wrestlers and sedanter between the ages 12 to 15
  1. Tez No: 172039
  2. Yazar: FAİK YILDIRIM
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TURGUT KAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
6. ÖZET S.U. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Antrenörlük Ana Bilim Dalı YÜKSEK LİSANS TEZİ / KONYA-2006 Faik YILDIRIM Danışman Yrd. Doç. Dr. Turgut KAPLAN 12-15 Yaş Grubu Judocu, Güreşçi ve Sedanterde Somatotipin Belirlenmesi Araştırma Konya Judo Eğitim Merkezinde spor yapan judocu, güreşçi çocuklar ile hiç spor yapmamış çocukların bazı antropometrik özelliklerinin ölçülmesi, somatotiplerinin belirlenmesi ve birbirleriyle olan farklılıklarının belirlemesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmada yaşları 13-15 arasında değişen; 10 çocuk Konya judo eğitim merkezinden, 12 çocuk Konya güreş eğitim merkezinden ve beden eğitimi dersleri dışında hiç spor yapmamış 22 çocuk olmak üzere toplam 44 erkek çocuk denek olarak katılmıştır. Deneklerin 19 antropometrik özelliği ölçülüp; vücut yağ yüzdeleri, somatotip değerleri ve değişkenleri hesaplanmıştır. Çalışmaya katılan çocuklar; judocu, güreşçi ve spor yapmayan olarak gruplara ayrılırken ayrıca kendi içlerinde de spor yapan ve spor yapmayan olarak gruplandırılmıştır. Tüm denekler ve gruplar için ölçülen ve hesaplanan 19 değişkenin ortalama ve standart sapmaları bulunmuştur. Gruplar arasındaki farklılıkların tespitinde one way anova- tukey anlizleri kullanılmıştır. Araştırmaya katılan judocuların yaş ortalamaları 14.4, boy ortalamaları 159.9, vücut ağırlığı ortalamaları 49.5, vücut yağ yüzdesi ortalamaları 12.9, somatotip değerleri ortalamaları 1.9-2.8-3.5; güreşçilerin yaş ortalamaları 13.8, boy ortalamaları 158.8, vücut ağırlığı ortalamaları 48.3, vücut yağ yüzdesi ortalamaları 13.5, somatotip değerleri ortalamaları 2.1-3.4-3.6; spor yapmayan çocukların yaş ortalamaları 14.1, boy ortalamaları 162.2, vücut ağırlığı ortalamaları 51.2, vücut yağ yüzdesi ortalamaları 14.7, somatotip değerleri ortalamaları 2.3-2.3-3.8 olarak belirlenmiştir. 40Yapılan ölçümlerde gruplar arasında anlamlı farklılık bulunmazken (p>0.05) sadece femur bikondüler çap ortalamalarında judo-güreş (j-g) arasında, somatotip elemanlarından mezomorfide ise güreş ve spor yapmayan (g-s) gruplar arasında (*p
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY Healty Science Institute Trainer Science MASTER THESIS /KONYA-2006 Faik YILDIRIM Advisor Assos Prof Turgut KAPLAN The Determination of Somatotype in the Judoist, Wrestlers and Sedanter Between the Ages of 12 to 15 This research is made for the measure of anthropometric special features, to determine somatotips and to determine the differences between each other for whom are the children making judo in Konya judo education centre and the wrestlers and who are never make any kinds of sport. In this research these are some children whose ages are between 12- 15; 10 children in Konya judo education centre, 12 children in Konya wrestler centre, and 22 children who make sports only in physical education lesson are used for an expirement totaly 44 children who are only boys. The 19 antropo metric specialties of experiment are measured and the percentage of body fat and the somatotypes values and variations are calculated. The children who are in these works are grouped; who make judo, wrestlers and who don't make any kind of sport and also they are classified as the children who make sport. The average and standard diverges of 19 variations which are measured for all the experiments and groups are found. The one-way anova-tukey analyses are used in the stabilization of the differences between the groups. The age average of children who make judo in this research is 14.4, the average of length is 159.9, the average of body weight is 49.5, body fat percent average is 12.9, the average of somatotype values are 1.9-2.8-3.5; the age average of wrestlers is 13.8, the average of length 158.8, the average of body weight is 48.3, body fat percent average is 13.5, the averages of somatotype values are 2.1-3.4-3.6; the average of age of children who don't 42make any sport is 14.1, the average of length is 162.2,the average of body weight is 51.2, body fat percent average is 14.7, the averages of somatotype values are 2.3-2.3-3.8. In the measures there aren't any important differences between the groups (p>0.05) but only in femur bicondiiler diameter averages between judo-wrestlers (j-wX m somatotype elements in mesomorphy between the groups who don't make wrestler and sports; (w-s) in degree (*p