Effects of epoxy resin and hardener type on durability and mechanical properties of epoxy mixes
Epoksi karışımlarında epoksi reçinesi ve sertleştirici tipinin durabilite ve mekanik özellikler üzerine etkisi
- Tez No: 172062
- Danışmanlar: PROF.DR. HULUSİ ÖZKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Bölümü
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
EPOKSİ KARIŞIMLARINDA EPOKSİ REÇİNESİ VE SERTLEŞTIRICI TÎPİNÎN DURABİLİTE VE MEKANİK ÖZELLİKLERİ ÜZERİNE ETKİLERİ ÖZET Epoksi kelimesi, dışından bağlanan anlamına gelen“epi”ve oksijenin kısaltması olan“oksi”kelimelerinin bileşiminden oluşmaktadır. Yani epoksi kelimesi, dışından bağlanan oksijen anlamına gelmektedir. İlk bölümde, epoksi reçineleri tanıtılmıştır. Reçine çeşitleri, epoksinin tarihi, yakın zamandaki gelişmeler, kimyası, reçine özellikleri ve kür işlemi anlatılmıştır. Epoksinin düşük viskozite, kolay işlenebilirlik, 5°C - 150°C arasında hızlı kür alma, yüksek kimyasal ve mekanik dayanım, iyi yapışma, iyi elektriksel özellikler, kür sonrası boyutlarda küçülmenin az olması gibi pek çok avantajlı özelliği vardır. Bu nedenle epoksi reçineleri genellikle diğer pek çok reçineye tercih edilir. İkinci bölümde, epoksi reçineleri için katkı maddeleri olan seyrelticiler, dolgular, fleksibilizerler ve kür ajanları anlatılmıştır. Tipleri ve özellikleri açıklanmıştır. Kullanılan kür ajanlarının yapıları ve özellikleri detaylarıyla verilmiştir. Yapışma bakıldığında epoksi grubunun iki karbon atomuna bağlanmış oksijenden oluştuğu görülür. Basit bir yapıya sahip olmakla birlikte epoksi çok önemli bir malzemedir. Neredeyse her sektörde kullanılan epoksinin bazı kullanım alanları kompozit malzemeler, döküm bileşikleri, yağlayıcılar, cilalar, boyalar, yapıştırıcılar, havacılık uygulamaları, model malzemeleri, optik ve elektriksel uygulamalar ve tabi ki inşaat sektörüdür. Üçüncü bölümde epoksinin kullanım alanları, özellikle inşaat sektöründeki kullanımı detaylarıyla açıklanmıştır.Bu sektördeki kullanımı da yer kaplamaları, yol ve köprü kaplamaları, beton bağlama ve onarım gibi başlıklarda toplanabilir. Temel epoksi reçinesi Bisfenol A olmakla birlikte Bisfenol F, epoksi -novalak reçineleri gibi diğer epoksi reçineleri de mevcuttur. Sertleştirici ki kürlenmiş reçinenin ikincil bileşenidir (birinci bileşen reçinenin kendisidir), seyreltici gibi katkı malzemeleri dayanım özelliklerini etkiler. Bu durum özellikle beton karışımları için geçerlidir. Bu çalışmada epoksi reçinesi, sertleştirici ve reaktif seyreltici seçiminin bazı fiziksel ve mekanik özellikler üzerine etkisi araştırılmıştır. Dördüncü bölümde, kullanılan malzemelerin özellikleri detaylarıyla verilmiş ve test metodları açıklanmıştır. Bu çalışmada yapılmış olan testler reolojik özellikler başlığında viskozite ve yayılma ölçümleri olup, bunun dışında epoksi içeriği ve pot- life ölçümleri de bu çalışmada yer almaktadır. Sertleştirilmiş durumdaki ölçümler eğme-basma, yapışma ve kimyasal dayanım deneylerini içerir. Ölçümlerin ilk kısmında saf reçine veya küflendirilmemiş reçine karışımları kullanılmıştır, ikinci kısımdaysa eğme - basma deneylerinde ve kimyasal dayanımda reçine ve kum ixkarışımları yani epoksi karışımı içeren beton, yapışma testindeyse reçine ve sertleştirici karışımı kullanıldı. Beşinci bölümde deney sonuçlan ilgili tablo ve grafiklerle birlikte verilmiştir. Önce viskozite değişimi' farklı seyreltici oranlan ve tipleriyle verilmiştir. Tablo 1' de viskozite sonuçlan farklı seyreltici oranlarıyla verilmiştir. Tablo 1: Farklı seyrelticilerin %10 ilavesiyle elde edilmiş viskozite değerleri. Yukarıda görüldüğü gibi mono-fonksiyonel seyrelticiler viskozite düşürmedi di- fonksiyonel ve trifonksiyonel seyrelticilerden daha etkili, di-fonksiyonel seyrelticiler de tri-fonksiyonellerden daah etkilidir. Aşağıda figüre 1 seyreltici katkısı oranının viskoziteye etkisini göstermektedir. RA qRF RFA 0% 5% 10% 15% Reactive Diluent Rates 20% Figür 1: Farklı oranlarda mono-fonksiyonel seyreltici katkısının reçine viskozitesine etkisi. Seyreltici oranı arttıkça viskozite azalmaktadır. Akma sonuçlan viskozite ile negatif korelasyona sahiptir. Viskozite arttıkça akma azalır. Aktivatör katkısı ve sertleştirici miktarı da akmayı etkileyen faktörlerdir. Figür 2 sertleştirici 3 için saf reçinenin viskozite ve akma değerlerini göstermektedir.Figür 2: Saf reçine ve sertleştirici 3 eklenmiş örneklerin viskozite ve akma sonuçlan. Malzemelerin akma değerleri akma-oranıyla da incelenebilir. Bu değerin hesaplanması aşağıdaki (1) numaralı formülle olur. ¥?.A- A. A, (i) Figür 3, viskozite ve akma arasındaki negative ilişkiyi sertleştirici 6 içeren numunelerle göstermektedir. Figür 3: Sertleştirici 6 içeren numuneler için viskozite ve akma ilişkisi.Pot-life testi çok sayıda numuneye uygulanmıştır. Esas deneylere başlanmadan önce optimum pot-life sonuçlarına ulaşabilmek ve optimum sertleştirici miktarını ede etmek için bir çok deneme yapılmıştır. Hr 4 ve Hr 5 sertleştiricilerinin performansını arttırabilmek için benzil alkol kullanılmıştır. %10 aktivatör ilavesi Hr 5 için yeterliyken, bu oran Hr 4 için %30 olmuştur. Sertleştirici tipine göre pot-life'lar karşılaştırılırsa aşağıdaki gibi bir sıralama elde edilir; Hr 3 < Hr 1< Hr 5 + 10 %Act.< Hr 6 < Hr 4 + 30 % Act.< Hr 2 Hr 4 > Hr 1 > Hr 2 > Hr 5+10% Act.> Hr 6 >Hr 5 > Hr 4+30% Act. Seyreltici performansları karşılaştırılırsa, numuneden numueye değişebilmekle birlikte, genellikle RDDF daha iyi sonuçlar vermiştir. RDTF“nin de performansı iyidir ancak RDMF daha düşük sonuçlar göstermiştir. Tablo 2 ve 3 numunelerin 1 ve 14 günlük dayanım değerlerini göstermektedir. Hr 4 için sonuçlar aktivatör kullanılmamış numuneler için daha iyidir. Bununla birlikte, Hr 5 için aktivatör kullanımı dayanımı arttırmıştır.Reçine performansları karşılaştırılacak olursa, sonuçların çok ayırt edici olmadığı görülür. Ancak genellikle RFA30 ve RF reçineleri RA'dan daha iyi sonuç vermiştir. Şekil 5, Hr 3 ve Hr 6 içeren numunelerin 1 günlük eğilme testi sonuçlan göstermektedir. Burda Hr 3'ün dayanımının Hr 6'dan çok daha iyi olduğu görülür. Figür 5: 1 day bending test results of resins with Hr 3 and Hr 6. Kimyasal dayanım testi için epoksi üzerinde en etkili olan çözeltiler kullanılmıştır, bunlar alkl, %37 formaldehit, %15 laktik asit ve %20 formik asit çözeltileridir. Genel olarak bütün numuneler alkol ve formaldehite karşı dayanımlıyken, test süresi sonuna asitlerden hasar görmemiş numune kalmamıştır. Hasarın boyutu ise numunenin performansına bağlıdır. Kimyasal dayanım testi sonuçları Tablo 4'te verilmiştir. Tablo üzerindeki harflerin anlamları şöyledir; A- Hasarsız B- Düşük hasa C- Orta hasar D- Renk solması E- Şiddetli hasarrfl E El S -§> -a ö.7: Xı U )txû U.s - H d 3 a :p H XVAşağıdaki tablo 4'te kimyasal dayanım sonuçlan verilmiştir. Tablo 4: Kimyasal dayanım testi sonuları. Tablo RA'nın performansının diğer reçinelerden daha iyi olduğunu gösterir. RF ve RFA30 reçinesi yaklaşık aynı dayanıma sahiptir ancak RF formaldehitten de zarar görmütür. Bu karışım formaldehitten zarar görmüş tek karışımdır. Hr.3 ve Hrl iyi performans göstermiş sertleştiricilerdir, Hr 3 içeren karışım Hr 1 içerene kıyasla asit çözeltilerinde bozulmaya 1 hafta daha geç başlamıştır. Hr 2 de neredeyse Hr 1 ile ayı performansa sahiptir. Hr 5 ise en kötü sonuçları vermiştir. Test süresi sonunda Hr 5 ile yaklaşık aynı sonucu vermiş numuneler bulunmaktadır ancak Hr 5 bunlardn daha önce bozulmaya başlamıştır. Ayrıca performans azalan seyreltici oranıyla artmaktadır. Bu da eğme-basma deneyindekine paralel bir sonuçtur.Seyrelticinin fonksiyonelliği de sonucu etkiler, RDTF içeren numuneler genellikle en iyi sonucu vermişken, en düşük sonuçlar RDDF ile elde edilmiştir. Polar hidroksil ve eter gruplarının varlığı, epoksi reçinesine mükemmel yapışabilme özelliği verir. Reçine düşük çekme ile kür alır, sonuçta reçine ve yapışan madde arasnda çeşitli yüzey bağlantıları kunılur.Tablo 5 pull-off sonuçlarını göstermektedir. Tablo 5: Pull-off test sonuçlan. Sertlcştiricilerin performans sıralaması aşağıdaki gibidir. Hr 2 >Hr 5+10% Activator > Hr 3 > Hr 1 > Hr 4 > Hr 5 Figür 6 hr 3 içeren numuneler için performans sıralamasını göstermektedir.Figür 6 : Hi 3 içeren numuneler için reçine tipinin yapışmaya etkisi. Seyreltici ilavesi performans düşürür. RDMF içn en yüksek sonuç c düşük scyrcltici katkısıyla elde edilmiştir. Ancak %I5 RDMF katılmış numuneler %10 RDMF katılmışlardan daha iyi sonuç vermiştir. Acak %5 RDMF katkısı bile performansı çok fazla düşürmüştür. Bu çalışmaların ardından sonuç bölümünde, bu çalışmadan çıkan sonuçlar tartışıldı. Gözlemlenen en önemli sonuç reçine ve sertleştirici katkılarının betonda mekanik dayanımı çok büyük bir şekilde arttırdığıydı. Bu çalışma ayrıca epoksi reçiııeleriyle ilgili bilinenleri doğruladı.EFFECTS OF EPOXY RESIN AN D HARDENER TYPE ON DURABILITY AND MECHANICAL PROPERTIES OF EPOXY MIXES SUMMARY The word epoxy comes from the bonding of two words ”epi“ which means ”on the outside of and the“oxy”, the shortened form of“oxygen”. Joined together these two words form describe the materials molecular structure; an oxygen atom that is located outside of two carbon atoms. In the first chapter of the study, an introduction to the epoxy resins were made. Resin types, history of the epoxy resim, recent developments, chemistry and properties of the resins and cure process were told. It has many advantageous properties like low viscosity, easily processability, quick cure between 5°C to 150°C, high chemical resistance and strength, good adhesion, good electrical properties, low shrinkage on curing. So epoxy resin is generally preferred rather than other resins. In chapter two, additives for epoxy resins were told which are diluents, fillers, flexibilizers and curing agents. Their types and properties were explained. The used curing agents structures and properties were given with details. Although it has a simple structure epoxy resin is a very important material. It finds many usages nearly in all industries, some applications are composites material, strain gage backings, sealants, casting compounds, varnishes, paints, laminating resins, adhesives, model materials, potting, encapsulation, aircraft components, some optical and electrical applications and surely in civil industries. In chapter three, applications of epoxy were given detailed, especially for civil industry. Flooring, road and bridge coatings and concrete bonding and repair are main objects in civil industry. However the basic epoxy resin is considered as Bisphenol A, there are some other epoxy resin types such as Bisphenol F or novolac resins. Additional materials for epoxy resins like hardeners which is the secondary component of cured resin (first component is the resin itself) or reactive diluents affect the strength. This is especially valid for concrete mixes. In this study the effects of epoxy resin, hardener, reactive diluent choices on some rheological and mechanical properties were examined. In chapter four, the details of used materials were given and test methods were explained. The tests applied in this study were rheological measurements including viscosity and flow-table,then epoxy-content and also pot-life measurements were included Hardened state measurements which depends on mechanical properties including bending and compressive strength tests, and also pull-off and chemical resistance tests. In the first part of measurements, pure resin or uncured resin mixtures are used, in the second part hardened epoxy resins which means concrete with epoxy resin, hardener and in some samples reactive diluent addition were used.
Özet (Çeviri)
EFFECTS OF EPOXY RESIN AN D HARDENER TYPE ON DURABILITY AND MECHANICAL PROPERTIES OF EPOXY MIXES SUMMARY The word epoxy comes from the bonding of two words“epi”which means“on the outside of and the ”oxy“, the shortened form of ”oxygen". Joined together these two words form describe the materials molecular structure; an oxygen atom that is located outside of two carbon atoms. In the first chapter of the study, an introduction to the epoxy resins were made. Resin types, history of the epoxy resim, recent developments, chemistry and properties of the resins and cure process were told. It has many advantageous properties like low viscosity, easily processability, quick cure between 5°C to 150°C, high chemical resistance and strength, good adhesion, good electrical properties, low shrinkage on curing. So epoxy resin is generally preferred rather than other resins. In chapter two, additives for epoxy resins were told which are diluents, fillers, flexibilizers and curing agents. Their types and properties were explained. The used curing agents structures and properties were given with details. Although it has a simple structure epoxy resin is a very important material. It finds many usages nearly in all industries, some applications are composites material, strain gage backings, sealants, casting compounds, varnishes, paints, laminating resins, adhesives, model materials, potting, encapsulation, aircraft components, some optical and electrical applications and surely in civil industries. In chapter three, applications of epoxy were given detailed, especially for civil industry. Flooring, road and bridge coatings and concrete bonding and repair are main objects in civil industry. However the basic epoxy resin is considered as Bisphenol A, there are some other epoxy resin types such as Bisphenol F or novolac resins. Additional materials for epoxy resins like hardeners which is the secondary component of cured resin (first component is the resin itself) or reactive diluents affect the strength. This is especially valid for concrete mixes. In this study the effects of epoxy resin, hardener, reactive diluent choices on some rheological and mechanical properties were examined. In chapter four, the details of used materials were given and test methods were explained. The tests applied in this study were rheological measurements including viscosity and flow-table,then epoxy-content and also pot-life measurements were included Hardened state measurements which depends on mechanical properties including bending and compressive strength tests, and also pull-off and chemical resistance tests. In the first part of measurements, pure resin or uncured resin mixtures are used, in the second part hardened epoxy resins which means concrete with epoxy resin, hardener and in some samples reactive diluent addition were used.In chapter five, test results were given with related tables and graphics. First, viscosity change were given with different reactive diluent functionality and addition rates. In the table 1 below, viscosity results of resins with different reactive diluent additons were given. Tabic 1: Viscosity values of epoxy resins with 10% addition of various reactive diluent types As seen above, monofunctional reactive diluents were more effective for viscosity reduction than difunctional ones and di functional reactive diluents were more effective than tri functional reactive diluents. And the figure 1 below shows the effect of reactive diluent addition rate in viscosity. ? RA ? RF RFA 5% 10% 15% Reactive Diluent Rates 20% Figure 1: Viscosity change of resins with different quantities of monofunctional reactive diluent addition As the rate of reactive diluent increases viscosity reduces. Flow-table results shows a negative correlation with viscosity results. As the viscosity increases flow-table measurements decreases. Activator addition and hardener quantity also affects the viscosity. Figure 2 shows viscosities of pure samples and flow table values of hardener 3 added versions of samples.Figure 2: Viscosities of pure samples and flow table values of hardener 3 added versions of same mixes. Flow of the material can also be examined with flow-ratio which can be calculated by flow area change with respect to the initial area (1). (1) Figure 3 shows the viscosity and flow ratio relation of samples including hardener 6. The negative correlation between flow-ratio and viscosity can be seen. Figure 3: Viscosity and flow ratio relation of samples including hardener 6.Pot-iife tests were applied to a great number of samples. Even before the real experiments a lot of trials are done to reach optimum pot-life times and determine the optimum hardener quantity. For increasing the performance benzyl alcohol was added to Hr 4 and Hr 5,10% of activator addition was enough for Hr 5 while it did less effect on Hr 4. So the determined activator quantity for Hr 4 was 30%. If pot-lives are compared according to hardener types, a sequence like below is seen; Hr 3 < Hr 1< Hr 5 + 10 %Act.< Hr 6 < Hr 4 + 30 % Act.< Hr 2 Hr 4 > Hr 1 > Hr 2 > Hr 5+10% Act.> Hr 6 >Hr 5 > Hr 4+30% Act. If the reactive diluents performances are compared, with mentioning that it may differ generally RDDF gave better results. Also the performance of RDTF was good but RDMF gave lower results.£3 - 1*3 fN SP İ.5 BTable 2 and 3 shows the 1 day and 14 days strength results of the samples. Results showed that for Hr 4, unactivated mixtures gave better results, but on the other hand activator addition increased the performance. For comparing the resins, although the results are not very distinctive, RFA30 and RF resins showed generally better results than resin RA. In the figure 5, 1 day bending test results of the hardener 3 and hardener 6 according to the reactive diluent compared. Its seen that the performance of hardener 3 is much better than hardener 6. Figure 5: 1 day bending test results of resins with Hr 3 and Hr 6. For the chemical resistance test, most effective solutions over epoxy were chosen, these are alcohol, 37 % formaldehyde, 15 % lactic acid and 20 % formic acid. For a general evaluation, while the resistance of samples to formaldehyde and alcohol are good, most of them completed the 3 weeks of test time with no damage, but on the other hand no sample left undamaged towards the 15% lactic acid and 20% formic acid solutions. The level of the damage was changed according to the performances of samples. Chemical resistance test results are given on table 4. The meanings of the letters used on table arc ; A- No damage B- Low damage C- Moderately damaged D- Colour fading E- Hardly damagedTable 2 and 3 shows the 1 day and 14 days strength results of the samples. Results showed that for Hr 4, unactivated mixtures gave better results, but on the other hand activator addition increased the performance. For comparing the resins, although the results are not very distinctive, RFA30 and RF resins showed generally better results than resin RA. In the figure 5, 1 day bending test results of the hardener 3 and hardener 6 according to the reactive diluent compared. Its seen that the performance of hardener 3 is much better than hardener 6. Figure 5: 1 day bending test results of resins with Hr 3 and Hr 6. For the chemical resistance test, most effective solutions over epoxy were chosen, these are alcohol, 37 % formaldehyde, 15 % lactic acid and 20 % formic acid. For a general evaluation, while the resistance of samples to formaldehyde and alcohol are good, most of them completed the 3 weeks of test time with no damage, but on the other hand no sample left undamaged towards the 15% lactic acid and 20% formic acid solutions. The level of the damage was changed according to the performances of samples. Chemical resistance test results are given on table 4. The meanings of the letters used on table arc ; A- No damage B- Low damage C- Moderately damaged D- Colour fading E- Hardly damagedFigure 6 : Effect of diluent type on adhesion strength of resin A and hardener 3. Reactive diluent addition lowered the results. For RDMF, the highest value was r