Bazı doğal bileşiklerin Mannich modifikasyonları
Mannich modification of some natural compounds
  1. Tez No: 172063
  2. Yazar: GÜLNUR KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF.DR. OYA ATICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
BAZI DOĞAL BİLEŞİKLERİN MANNİCH MODİFİKASYONLARI ÖZET Mannich reaksiyon, en az bir aktif hidrojen taşıyan bileşiklerin, primer veya sekonder aminlerle formaldehit varlığında kondenzasyonu ile meydana gelir. Reaksiyonda, aktif hidrojen aminometil grubu ile yer değiştirir ve Mannich bazı olarak bilinen aminometil sübsütiye bileşikleri elde edilir. Bir sonraki aşamada ise aminometil grubunun eliminasyonu sonucu baştaki bileşiğin doymamışlık içeren türevi oluşur. H2C-N CH,-a CM CM O c XI12:1 amin/formaldehit oranında yapılan reaksiyonlarda tabloda da görülen en yüksek Mannich kapasiteye su çözücüsü kullanıldığında, en yüksek verime ise su+DMF çözücüsü kullanıldığında ulaşıldı. Ürünlerin İR spektrumlarında, 1250-1020 cm“1 ve 570-670 cm”1'lerde oluşan -C-N gerilmeleri, 1125-1000 cm“1'de C-0 gerilmelerinde meydana gelen değişiklikler Mannich modifikasyonun olduğunu göstermektedir. 1H-NMR spektrumunda 9,55 ppm'de görülen pik selüloz halkasının degrede olduğunu ve aldehit protonunun oluştuğunu göstermektedir. 5,4 ppm'deki pikin yeni oluştuğu düşünülen metilol (-CH2OH) hidroksil protonuna ait pik olduğu ve verim, Mannich kapasite ve İR spektrumunun da bu görüşü desteklediği belirlendi. 4,6 ppm'de çözücü pikinin altında kalan pikler hidroksil protonundan gerçekleşen Mannich modifikasyona ait -OCH2NR2 protonlarına 2.24, 2.22 ve 1.4 ppm'deki piklerin -N(CH3)2 protonlarına ait olduğu düşünülmüştür. Metal tutma özelliklerinde ise modifikasyon sonunda bakır ve kobalt iyonunun tutulma yüzdesi arttığı nikel iyonun ise değişmediği görüldü. Amin/formaldehit 1,2:1 olan reaksiyonlar sonucunda en yüksek verime su+ksilen, en yüksek Mannich kapasiteye ise su çözcüsü ile ulaşıldı. 1H-NMR spektrumlarında 9,5 ppm' de aldehit protonuna ait pikin azaldığı tespit edildi. Bu durum, baz aşırısında halkanın degredasyonunun arttığını düşündürdü. 12:1 amin/aldehit oranında yapılan çalışmalarda 5,4 ppm'de görülen pikin kaybolması bu düşünceyi destekledi. Her iki koşulda da ürünlerin termal özelliklerinde değişiklikler olduğu görüldü. Bakır ve kobalt iyonunun tutulma yüzdeleri diğer baz aşırısına oranla daha da arttı. Karboksi metil metil selüloz ile yapılan reaksiyonlarda 3 nolu karbona bağlı -OH hidrojeninin Mannich reaksiyon vermesi beklenmiştir. Ancak karbonile komşu protonun asidik karakterde olması nedeni ile reaksiyon verebileceği düşünülmüştür. 12:1 oranında amin/formaldehit kullanıldığında en yüksek verime su ve su+ksilen, en yüksek Mannich kapasiteye ise su çözücüsü kullanıldığında ulaşıldı. İR spektrumlarında 1125-1000 cm'1'deki C-0 gerilmelerindeki değişmeler ve 570-650 cm”1'lerde yeni oluşan C-N gerilmeleri modifikasyonun gerçekleştiğini göstermektedir. 1H-NMR spektrumlarında 9,55 ppm'deki aldehit protonuna ait pikin modifikasyon sonucunda daha büyüdüğü ve buna bağlı olarak da 5.4 ppm'de metilol hidroksi (-CH2OH) protonunun oluştuğu görülmektedir. 4.6-4.8 ppm'lerde -OCH2NR2 protonlarına, 2.2 ve 3.4 ppm' lerde ise -NCH3 protonlarına ait piklerin yer aldığı düşünülmüştür. 1,2:1 oranında yapılan reaksiyonlar sonucunda, 1H-NMR spektrumunda baz aşırılı ortamda 5,4 ppm'lerde görülen metilol hidroksil pikinin çıkmadığı belirlendi. Nikel iyonu metil selüloz tarafında tutulmazken karboksi metil metil selüloz nikel iyonunu tutmuştur. Mannich kapasite ve metal tutma özellikleri 1,2:1 amin/formaldehitli ortamında daha yüksek değerlerde olduğu görüldü. Termal özelliklere bakıldığında, karboksi metil metil selülozda 82,2°C olan TM değerlerinin su, su+DMF ve su+ksilen çözücülerinde sırası ile 80.3, 72 ve 59,7 olarak değişti. Metil hidroksi propil selüloz ile yapılan reaksiyonlarda 3 nolu karbona bağlı -OH ve diğerlerinden farklı olarak uzun alkil grubunun ucunda bulunan -OH hidrojenlerinden modifikasyonun gerçekleşmesi beklenmiştir. 12:1 ve 1,2 amin/formaldehit oranlannda yapılan reaksiyonlarda su ve su+kilen çözücüleri kullanıldığında verim, Mannich kapasite ve metal tutma özellikleri yakın değerlerde bulundu. İR spektrumlarında modifikasyonun gerçekleştiğini gösteren benzer pikler görüldü. Ayrıca metil hidroksi propil selülozda 9,5 ppm'de aldehit protonunu gösteren pikin 1,2:1 oranında amin/formaldehit ile çalışıldığında azaldığı ve 5,4 ppm'de görülen pikin modifikasyon sonunda kaybolduğu belirlendi. Selüloz türevlerinin amin/formaldehit oranı ve çözücü değiştirilerek düşük sıcaklıkta gerçekleştirilen Mannich reaksiyonlarında, reaksiyon verimi ve Mannich kapasitenin farklı olduğu, aminometilasyonun yanında metilol türevlerinin de oluştuğu ancak baz xiAşırılı ortamda selüloz türevlerinin degredasyonu ve metiiol türevlerinin oluşumu daha fazla olduğu belirlendi. Amin aşırısı ile çalışıldığında, düşük oranda olsa da selüloz türevleri degrede olarak aldehit oluştu. Bu yeni oluşan aldehite komşu aktif hidrojenden de reaksiyonlar gerçekleşti. Mannich kapasiteye göre yapılan değerlendirme, tüm modifikasyonlarda en uygun çözücünün su ve su+ksilen olduğunu gösterdi. Metal tutma yüzdesinin aminometilasyon yani Mannich kapasite arttığında daha yüksek olduğu belirlendi. Tüm modifiye selüloz türevlerinin termal özellikleri değişti. Formaldehit oranı arttıkça ürünün termal kararlılık kazandığı tespit edildi. xıı
Özet (Çeviri)
MANNICH MODIFICATION OF SOME NATURAL COMPOUNDS SUMMARY Mannich reaction occurs from condensation of compounds have at least one active hydrogen atom, with formaldehyde and primary or secondary amine. In reaction active hydrogen is substituted with aminomethyl group, and form an aminomethyl substituted compound called Mannich bases. Due to the elimination of this aminomethyl group leads to unsaturated derivative of the beginning compound. [Hi H2C-N CH,*