Synthesis of photoresponsive A2B2 type miktoarm star copolymer containing azobenzene moiety at the core
Çekirdekdeğinde azobenzen yapısı içeren ışığa duyarlı A2B2 tip farklı kollu yıldız kopolimer sentezi
  1. Tez No: 172085
  2. Yazar: EDA GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÜMİT TUNCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÇEKİRDEĞİNDE AZOBENZEN YAPISI İÇEREN IŞIĞA DUYARLI A2B2 TİP FARKLI KOLLU YILDIZ KOPOLİMER SENTEZİ ÖZET Yıldız polimerler araştırmalarda üç boyutlu ve çok dallanmış yapılarından dolayı yıllardır ilgi çekmektedirler. Yıldız polimerlerin sentezi genellikle yaşayan polimerizasyon yöntemiyle gerçekleştirilmektedir. Kontrollü/“Yaşayan”Polimerizasyon yöntemlerinin iyi tanımlanmış ve kompleks yapılı polimerlerin sentezinde birçok açıdan faydalar sağladığı bilinmektedir. Kontrollü/“Yaşayan”Radikal Polimerizasyon yöntemlerinin arasında Atom Transfer Radikal Polimerizasyonu (ATRP) ve Nitroksit Ortamlı Radikal Polimerizasyonu (NMP) özel blok kopolimerler ve yıldız polimerler gibi kompleks yapılı polimerlerin sentezinde en etkili yöntemlerdir. ATRP ve NMP metotlarının her ikisi de aktif ve kararlı zincirler arasındaki hızlı dinamik dengeye dayanır ki kontrolü de sağlayan aslında budur. ATRP ve NMP gibi kontrollü polimerizasyon tekniklerinin bir avantajı da elde edilen polimerin molekül ağırlığının ve zincir uç grubu fonksiyonalitesinin kontrol edilebilir olmasıdır. Bu teknikler sayesinde polimer uç gruplarına çok çeşitli fonksiyonellikler kazandırılabilir bu da herhangi bir transformasyon reaksiyonu gerektirmeden iyi tanımlı polimerlerin eldesine izin verir. Bu çalışmada, sırasıyla atom transfer radikal polimerizasyon (ATRP) ve nitroksit ortamlı radikal polimerizasyon (NMP) yöntemlerini kullanarak çekirdeğinde azobenzen birimi içeren yeni farklı kollu yıldız kopolimer hazırlandı. Bu amaç için, ilk olarak yapısında tersiyer bromür (ATRP için) ve 2,2,6,6-tetrametilpiperidin-l- iloksi (TEMPO) (NMP için) fonksiyonları ve çekirdeğinde azobenzen içeren farklı kollu fonksiyonlu başlatıcı, 8, sentezlendi. Başlatıcı 8, metil metakrilatm atom transfer radikal polimerizasyonu, sürenin nitroksit ortamlı radikal polimerizasyonu gibi yaşayan radikal polimerizasyonlann uygulanmasıyla, çekirdeğinde azobenzen birimi bulunan, kontrollü molekül ağırlığına ve düşük molekül ağırlığı dağılımına (MJMn < 1.15) sahip A2B2 tip (PMMA)2-(PSt)2 farklı kollu yıldız kopolimer oluşması için kullanıldı. Başlatıcımn (8) ve (PMMA)2-(PSt)2 yıldız kopolimerin ışığa karşı duyarlılığı incelendi. GPC (Jel Geçirgenlik Kromatografisi), 'H-NMR ve UV analizlerinden elde edilen sonuçlar hem başlatıcı sentezinin hem de polimerizasyonun başarılı bir şekilde gerçekleştiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
SYNTHESIS OF PHOTORESPONSIVE A2B2 TYPE MIKTOARM STAR COPOLYMER CONTAINING AN AZOBENZENE MOIETY AT THE CORE SUMMARY Star polymers have attracted much attention in research over the years due to their unique-three dimensional shape and highly branched structure. The synthesis of well- defined star polymers is usually achieved by a living polymerization technique. Controlled/“Living”Radical Polymerization processes have proven to be versatile for the synthesis of polymers with well-defined structures and complex architectures. Among the CRP processes, Atom Transfer Radical Polymerization (ATRP) and Nitroxide Mediated Polymerization (NMP), are the most efficient methods for the synthesis of special block copolymers and polymers with complex architectures such as stars. Both, ATRP and NMP methods based on the fast equilibrium between active and dormant chains, actually it is the main effect to obtain controlled structure. One of the advantageous of controlled radical polymerization techniques such as ATRP and NMP is that the molecular weight and the chain end functionality can be controlled. The wide range of functionality can be introduce into the polymer chain and this leads to the synthesis of well-defined copolymers by a sequential two-step or one pot method without any transformation or protection of initiating sites. In this study, we prepared a novel miktoarm star copolymer with an azobenzene unit at the score via combination of atom transfer radical polymerization (ATRP) and nitroxide mediated polymerization (NMP) routes. For this purpose, first, mikto- functional initiator, 8, with tertiary bromide (for ATRP) and 2,2,6,6- tetramethylpiperidin-1-yloxy (TEMPO) (for NMP) functionalities and an azobenzene moiety at the core was synthesized. The initiator 8 thus obtained was used in the subsequent living radical polymerization routes such as ATRP of MMA and NMP of St, respectively, in order to give A2B2 type miktoarm star copolymer, (PMMA)2- (PSt)2 with an azobenzene unit at the core with controlled molecular weight and low polydispersity (Mw/Mn < 1.15). The photoresponsive properties of 8 and (PMMA)2- (PSt)2 miktoarm star copolymer were investigated. GPC (Gel Permeation Chromatography) traces, 'H-NMR and UV spectra showed that both initiator and polymerization were carried out successfully. IX