Atom transfer radikal polimerizasyon sisteminde kullanılmak üzere fenolik bipiridin sentezi
The synthesis of phenolic bipyridine to use in atom transfer radical polymerization
  1. Tez No: 172086
  2. Yazar: DUYGU SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. OKAN SİRKECİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
ATOM TRANSFER RADİKAL POLIMERIZAS YON SİSTEMİNDE KULLANILMAK ÜZERE FENOLİK BİPİRİDİN SENTEZİ ÖZET Bu çalışmada paladyum katalizörü üzerinden Stille tipi çapraz kenetlenme reaksiyonu ile sübstitüye bipiridin eldesinden yola çıkarak, çeşitli aşamalar sonucunda 4,4'-bis[2-[p-(hidroksi)fenil]etil]-2,2'-bipiridin bileşiği sentezlenmiştir. îlk olarak, ucuz ve ticari olarak uygun 2-amino-pikolin türevi kullanılarak sentezlenen 2-bromo-pikolin bileşiği n-butillityum ortamında tributilkalayklorür ile reaksiyona sokularak 2-tributilkalay-pikolin elde edilmiştir. om3 i) HBr, Br2 ii)NaNO2,-20°C iü)NaOH,-15°C Vn3 CH, N^Br i) n-BuLi, THF, -78° C ii) Bu3SnCl CH, N SnBu3 Daha sonra, alkil sübstitüye 2,2' -bipiridin bileşiği,- Stille paladyum katalizli cross- coupling reaksiyonu ile sentezlenmiştir. vıııCH, CH, H3Q + N^Br Pd(PPh3), '4 ^^Jk. toluen, reflux N SnBu3 48h Biz, bu 2,2'-bipiridin yapısının 4,4' konumlannda bulunan metil gruplarının fonksiyonalize olmalannı amaçladık. Bu amaçla, 4,4'-dimetil-2,2'-bipiridin ile istediğimiz ürünü verebilecek uygun bir eter yapısında olan p-alliloksi benzilklorür sentezledik. Önce bipiridin türevini lityum diisopropil amid ile aktive edip, 1: 2 oranında p-alliloksi benzil klorür ile tamamen kuru ortamda reaksiyona girmesini sağladık. Elde edilen yapıdaki allil grupları, Pd(PPli3)4 katalizörlüğünde ZnCİ2 ve BU3S11H ile fenol yapışma dönüştürüldü. N N^ i) ZnCl2> rt ii) Pd(PPh3)4 iii) Bu3SnH -N N= ıx
Özet (Çeviri)
THE SYNTHESIS OF PHENOLIC BIPYRIDINE TO USE IN ATOM TRANSFER RADICAL POLYMERIZATION SUMMARY In this study, 4,4'-bis[2-[p-(hydroxy)phenyl]ethyl]-2,2'-bipyridine from starting with substituted bipyridines which are provided by Stille- type cross- coupling reactions utilizing palladium catalysts was synthesized. As basic starting materials, we used cheap and commercially available 2-amino- picoline. Following a modified literature procedure the corresponding 2-bromo- picoline was synthesized. Reaction with n-butyllithium and tributyltinchloride yielded the desired 2-tributylstannyl-picoline. i) HBr, Br2 ü) NaN02, -20° C NHo «0NaOH,-15°C CH, N^Br i) n-BuLi, THF, -78° C ii) Bu3SnCl CHa N SnBu3 Then, methyl-substituted 2,2'-bipyridine was synthesized utilizing Stille- type palladium-catalyzed cross- coupling of the 2-bromo-picoline with the corresponding 2-tributylstannyl-picoline.ÇHa CH, N Br Pd(PPh3), ^^"s^ toluene, reflux N ^SnBu3 48h We aimed that to functionalize the methyl groups at 4,4'- positions of 2,2'- bipyridine compound. With this object, the reaction of 4,4'-dimethyl-2,2'-bipyridine (1 eqv) with p-allyloxy benzyl chloride (2 eqv) which has an available ether structure to give the aimed product was prepared. At the last step, the allyl groups of this compound were turned to phenol groups with ZnCİ2 and BU3S11H utilizing Pd(PPli3)4 as catalyst in high yield. ii) Pd(PPh3)4 iii) Bu3SnH XI