Yüklenici inşaat firmalarının ihale sonrası bilgisayar destekli planlama yaklaşımıyla örgütlenmesi ve iş programı çalışmalarında kaynak dengeleme
Organization of construction firms after bidding phase with computer aided planning approach and resource levelling in work scheduling studies
  1. Tez No: 172162
  2. Yazar: MÜSLÜM SERTAÇ OKUYAN
  3. Danışmanlar: DR. AKIN ERİŞKON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
YÜKLENİCİ İNŞAAT FİRMALARININ İHALE SONRASI BİLGİSAYAR DESTEKLİ PLANLAMA YAKLAŞIMIYLA ÖRGÜTLENMESİ VE İŞ PROGRAMI ÇALIŞMALARINDA KAYNAK DENGELEME ÖZET Bu çalışmada, yüklenici inşaat firmaların ihale sonrası bilgisayar destekli planlama yaklaşımı ile örgütlenmesi ve uygulama iş programı hazırlığında kaynak dengeleme çalışmaları incelenmiştir. İhale sürecinin ardından başlayan ve şantiyenin imalata başlamasına kadar geçen süre içinde yer alan proje yönetim uygulamaları değerlendirilmiştir. Yeni bir projenin örgütlenmesi, mevcut organizasyon ile ilişkilerinin tanımlanması, proje ekibinin kurulması, proje başlangıç seminerinin yapılması, ve bilgisayar destekli planlama yaklaşımıyla planlanmasında kaynak dengeleme uygulamaları değerlendirilmiştir. İnşaat sektöründe kullanılan bilgisayar yazılımları değerlendirilmiştir, Örnek proje uygulamasında Microsoft Office Project yazılımı ile iş planlaması yapılmıştır. Hazırlanan iş programına proje ekip planlaması ve malzeme akış diyagramı eklenmiş, böylece entegre çalışan bir iş programı hazırlanmıştır. İş programına proje ekip planlamasının dahil edilmesi ile proje ekip çalışanlarının iş başlangıç ve bitim tarihleri belirginleştirilmiş ve böylece firmanın mevcut veya olası diğer projelerine personel geçişlerine imkan sağlanmıştır. İş programının iş ayrışım yapısı çerçevesinde hazırlanması, ve tüm proje ekibinin görev ve sorumluluklarının bu çerçeve altında belirginleştirilmesiyle projenin ilerleyen aşamalarında doğabilecek anlaşmazlıkların en baştan açıklığa kavuşması sağlanmıştır. Planlama çalışmalarında bilgisayar yazılımı kullanılması ile çeşitli alternatiflerin hızlı bir biçimde değerlendirilme imkanı sağlanmış, olası hesap hataları asgari düzeye indirilmiştir. Planlamada kaynak dengelemesi yapılarak kaynakların daha etkili kullanımı amaçlanmış, yapılan çalışmaların proje kârlılığı üzerinde etkileri değerlendirilmiştir. Başlangıç aşamasında yapılması tavsiye edilen çalışmalar sonucunda proje ekip üyelerinin katılımıyla entegre planlar ve iş programı hazırlanmış olacak ve bu aşamadan sonra hazırlanacak detaylı planlama proje yapım safhasında yol haritası olacaktır. vııı
Özet (Çeviri)
ORGANIZATION OF CONSTRUCTION FIRMS AFTER BIDDING PHASE WITH COMPUTER AIDED PLANNING APPROACH AND RESOURCE LEVELLING IN WORK SCHEDULING STUDIES SUMMARY In this study, organizations of construction firms for new projects, computer aimed planning and resource leveling works are analyzed. Project management practices during the end of bidding phase to the beginning of construction phase are focused in. Organization of new projects and clarification of their relationships within the main organization, project team building, project start-up meetings and computer aimed planning with resource leveling are reviewed. Various computer software, focused in project management, are reviewed and planning studies of one sample project are carried out via Microsoft Office Project software. Including project team planning and material flow chart into the project planning provided integrated schedule. Inclusion of project team planning into the planning process clarifies the start and finish dates of team members within the project. Obtaining such dates makes it easier for organizations to exchange team members among projects of main organization. Building of Work Breakdown Structure will form a frame for the planning. Defining the tasks and responsible team member will clarify possible claims at the beginning of the project. Using software in project planning process makes it easier to review different alternatives and minimize possible calculation errors. Effective resource usage shall be obtained by leveling resources. This shall be a key factor on the success of the project. At the end of the suggested startup phase practices in this study, integrated plans and work schedule are built with support of project team members and after this point detailed planning will be road map during the construction phase. IX