Çok katlı betonarme yapının sismik izolatörlerle modellenmesi ve yapının perdelerle güçlendirilmiş durumu ile karşılaştırılması
Modelling a multi-story reinforced concrete structure using seismic isolators and comparing with the strengthening of the structure using shear walls
  1. Tez No: 172161
  2. Yazar: ALİ BATUR HOŞBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ZEKİ HASGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
ÇOK KATLI BETONARME YAPININ SİSMİK İZOLATÖRLERLE MODELLENMESİ VE YAPININ PERDELERLE GÜÇLENDİRİLMİŞ DURUMU İLE KARŞILAŞTIRILMASI ÖZET Bu tez çalışmasının konusu çok katlı betonarme bir yapıyı sismik izolatörler kullanarak modellemek ve yapının perdelerle güçlendirilmiş durumu ile karşılaştırılmasıdır. Bu karşılaştırma yapısal davranış ve ekonomik yönden yapılmıştır. Tez çalışması dört ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, sismik izolasyon teorisi açıklanmıştır ve sismik izolasyon sistemlerinin tipleri hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde, sismik izolasyon sistemlerinin ön tasarım adımlan anlatılmıştır. Üçüncü bölümde, bu yapıda kullanılacak izolatör tipi ve özellikleri belirlenmiştir. Ayrıca her iki yöntem için yapının yapısal davranışı zaman alanında lineer olmayan analiz uygulanarak karşılaştırılmıştır. Dördüncü bölümde ise, hangi yöntemin daha ekonomik olacağının belirlenmesi için maliyet analizi yapılmıştır. Tez çalışmasının birinci bölümünde, sismik izolasyon teorisi açıklanmıştır. Sismik izolasyon sistemleri kullanmanın avantajları ve dezavantajları tartışılmıştır. Ayrıca üç değişik sismik izolasyon sistem tipi hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde, sismik izolasyon sistemlerinin ön tasarım aşamaları adım adım anlatılmıştır. Ön tasarım aşamasında sismik izolasyon sistemi kullanmak için yapılması gereken fizibilite çalışmasının önemi vurgulanmıştır. Üçüncü bölümde, yapıda kullanılacak izolasyon sistemi olarak kurşun çekirdekli kauçuk izolatörler seçilmiştir. Daha sonra, kurşun çekirdekli kauçuk izolatörlerin mekanik özellikleri belirlenmiştir. Her iki yöntem için yapısal davranışı belirlemek amacıyla zaman tanım alanında lineer olmayan analiz SAP2000 programı kullanılarak yapılmıştır. Dördüncü bölümde, her iki yöntemin mevcut yapıya uygulanması durumunda maliyete etkiyen faktörler belirtilmiştir. Son olarak, her iki yöntem için ekonomik analiz yapılmış ve sismik izolasyon sistemi uygulanması ve perdelerle güçlendirilme yapılması durumundaki maliyetler karşılaştırılmıştır. xıu
Özet (Çeviri)
MODELLING A MULTI-STORY REINFORCED CONCRETE STRUCTURE USING SEISMIC ISOLATORS AND COMPARING WITH THE STRENGTHENING OF THE STRUCTURE USING SHEAR WALLS SUMMARY The subject of this thesis is modelling a multi-story reinforced concrete structure using seismic isolators and comparing with the strengthening of the structure using shear walls. This comparison consists of behaviour of structure and economics of two methods. The thesis is composed of four main sections. In the first section, theory of seismic isolation is explained and detailed information about types of seismic isolation systems is described. In the second section, the steps of preliminary design of seismic isolation systems are described. In the third section, types and properties of the isolators that will be used in that structure are determined. And also, the structural behaviour of the building using both methods is compared by performing a nonlinear time history analysis. In the fourth section, cost analysis of two methods is done in order to determine which method would be more economic. In the first section of the thesis, theory of seismic isolation is explained. The advantages and disadvantages of using seismic isolation systems are discussed. And also information about three different types of seismic isolation systems is given. In the second section, preliminary design of seismic isolation systems is explained step by step. At the preliminary design stage, the importance of feasibility study for the use of seismic isolation systems is mentioned. In the third section, the type of the isolation system that will be used in that building is choosen to be lead rubber bearings. After that, properties of the lead rubber bearings are determined. In order to compare the structural behaviour of two methods, a detailed time history analysis is performed by using SAP2000. In the fourth section, the factors that affect the cost of applying these two methods to an existing structure are mentioned. Finally, economic analysis is done for both methods and cost comparison between seismic isolation and strengthening using shear walls is made. xiv