Kobayda digoksin ile oluşturulan aritmilerde lipoksijenaz enzim inhibitörlerinin ve lökotrien reseptör antagonistlerinin rolü
- Tez No: 17217
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Bu çalışmada lökotrienlerin kobayda digoksin ile oluşturulan aritmiler üzerindeki rolü araştırıldı. Bu amaçla siklooksijenaz ve lipoksijenaz dual inhibitörü olan BW-755C ve LTD4 reseptör antagonisti olan L-648,051 kullanıldı. Üretan ile anestezi edilen kobaylara digoksin uygulamasından 15 dakika önce BW-755C (5, 10, 20 mg/kg) ve L-648,051 (5, 10 mg/kg) intravenöz bolus tarzda injekte edildi. Digital aritmisi oluşturmak için 50 Jig/kg intravenöz bolus tarzda digoksin dozunu takiben 15 dakika sonra 400 |ig/kg/s hızında devamlı infüzyon uygulandı. L-648,051 (5mg/kg, İV) ile önceden tedavi digoksinin ventriküler taşikardi ve mortaliteye yol açan dozunu anlamlı olarak artırıp ventrikül fîbrilasyon insidansını azalttı. BW-755C (5 ve 10 mg/kg, İV) ile yapılan premedikasyon digoksinin mortaliteye neden olan dozunu anlamlı olarak artırdı ve 10 mg/kg dozda ventrikül fibrilasyonu insidansını da azalttı. Bu ilaç daha yüksek dozda (20 mg/kg, IV) ise fatal aritmilerin başlamasını hızlandırıp, digoksinin mortaliteye yol açan dozunu azalttı. Bu bulgular, endojen olarak salman lökotrienlerin kobayda digoksin ile oluşturulan aritmilerde önemli rol oynayabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In our experimental work; we investigated the effects of leukotrienes on digitalis-induced arrhythmias in guinea pigs, utilizing a dual inhibitor of lypoxygenase and cyclooxygenase; BW-755C and leukotriene D4 receptor antagonist; L-648,051. Guinea pigs, anaesthetized with iirethane, 1,5 g/kg intraperitoneally, and breathing spontaneously received Î.V. injection of BW-755C (5, 10, 20 mg/kg) or L-648,051 (5, 10 mg/kg) before 15 min prior to digoxin. Digitalis arrhythmias were induced by a 50 |ig/kg Î.V. bolus of digoxin and 400 jig/kg/h of digoxin Î.V. continuously infusion 15 min later from the bolus dose. Compared with the control group, L-648,051 (5 mg/kg), significantly increased the digoxin dose of occurrence ventricular tachycardia and mortality. BW-755C (5, 10 mg/kg, but not 20 mg/kg) significantly increased the digoxin dose of occurrence mortality. Both L-648,051 (5 mg/kg) and BW-755C (10 mg/kg) significantly decreased the incidence of ventricular fibrillation. BW-755C at higher dose (20 mg/kg) resulted in a rapid development ventricular tachycardia or fibrillation than at lower doses. BW-755C at 20 mg/kg dose was significantly decreased the digoxin dose of mortality. These data suggest that endogenously released leukotrienes may play an important role on digoxin-induced arrhythmias in guinea pigs.