Kontrol sistemlerinin modellenmesi ve PID kontrolörü
Modeling of control systems and PID controller
- Tez No: 172183
- Danışmanlar: PROF.DR. ATİLLA BİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
KONTROL SİSTEMLERİNİN MODELLENMESİ VE PID KONTROLÖRÜ ÖZET“Kontrol Sistemlerinin Modellenmesi ve PID Kontrolörü”konulu tez çalışması, uygulamada kontrol sistemlerinin modellenmesi için kullanılan farklı yöntemleri ve PID kontrolörü ile ilgili konulan sunabilme amacıyla hazırlanmıştır. Temel anlamda üç bölümden oluşan çalışmanın“Kontrol Sistemlerinin Modellenmesi”isimli ilk bölümünde, kontrol sistemlerinin matematiksel olarak modellenmesinde kullanılan yöntemler örnekleriyle tartışılmıştır. Durağan sistemlerin tanıtılmasının ardından, dinamik sistem modelleri, geçici yanıt analizi ve frekans yanıtı analizi başlıkları altoda incelenmiştir. Ardından basamak yanıtı yöntemleri ele alınmış ve parametreli modeller tanıtılmıştır. Moment yöntemlerinde alan yöntemleri ve ağırlıklı momentler örnekleriyle gösterilmiştir. İki konumlu kontrolör ve Ziegler-Nichols frekans yanıtının incelendiği frekans yanıtı analizinden sonra bölüm sonunda, anlatılan modelleme yöntemlerinin kıyaslanması yer almaktadır.“PID Kontrolörü”isimli ikinci bölümde standart geribesleme prensibi ve PID kontrol algoritması, iki konumlu kontrol ve orantısal kontrol ile anlatılmış, ardından PID algoritmasının farklı gerçekleştirimleri ele alınmıştır. Alternatif gösterimler, referans değerini ağırlıklandırma ve hız algoritmaları bu bölümde tanıtılmıştır. Referans değerinin sınırlandırılması, artımlı algoritmalar, geri hesaplama ve izleme, izleme durumundaki kontrolörler, orantısal çalışma aralığı, koşullu integrasyon ve seri gerçekleştirim konuları, integral doyması bölümünde anlatılan integral doymasını önleme yöntemleridir. Bölüm sonunda ise PID kontrolörünün ayrık gerçekleştirimi ve farklı çalışma yönleri tartışılmıştır.“Sonuçlar ve Tartışma”isimli üçüncü ve son bölümde ise PID kontrolün hangi durumlarda kullanıldığı ve yeterli olduğu tartışılmış, bölüm sonunda ise daha karmaşık kontrolün ne zaman gerekli olduğu sorusunun yanıtı aranmıştır. XII
Özet (Çeviri)
MODELING OF CONTROL SYSTEMS AND PID CONTROLLER SUMMARY Thesis work titled as“Modeling of Control Systems and PID Controller”presents different system modeling methods used in practice and the issues about PID controller. The thesis is composed of three main parts. The first part is titled as“Modeling of Control Systems”and handles the mathematical modeling methods for control systems with examples. After describing static models, dynamical models are explained from the perspective of transient response and frequency response analysis. Then step response methods are presented with models having parameters. In the moment methods, area methods and weighted moments are described. Finally, relay feedback and Ziegler-Nichols frequency response methods are handled in frequency response analysis. The second part is titled as“PID Controller”. The standard feedback principle and PID algorithms are stated with on-off control and proportional control issues. Then modifications of PID algorithms are handled by means of alternative representations, setpoint weighting and velocity algorithms. Limitation of setpoint value, incremental algorithms, back-calculation and tracking, tracking mode controllers, proportional band, conditional integration and series implementation topics are described as prevention methods for integrator windup phenomenon. At the end of this part, discrete implementation of PID controllers and operational aspects are also presented. The final part is titled as“Consequences and Discussions”and situations where using PE) controllers are convenient are handled. Also, the environments where much more complicated control is needed are presented at this part. XIII