Türkiye'de buğday ekonomisi ve buğdayda devlet müdahalesi
  1. Tez No: 17219
  2. Yazar: SEDAT DALAK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. A. ZAFER GÜRLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
-148- almak için 76 ton buğday gerektiği ileri sürülmüştür (1). Bu durumda uygulanan fiyat politikasının yıllara göre reel anlamda düşme gösterdiği, dolayısıyla da önemli sayıdaki buğday tarımıyla uğraşanların gelirlerinde düşme yarattığı ileri sürülebilir. 5. ÖZET Bu çalışmada. Buğday ekonomisi ve buğdayda devlet müdahalesi Türkiye düzeyinde ele alınmıştır. Çalışma makro düzeydedir. Çalışma konusu ürün buğdaydır ve madde politikası kapsamında incelenmiştir. özellikle buğday ile ilgili ekonomik faktörler ve bunların etkileri incelenmiştir. Çalışmanın esas amacı buğda yın Türkiye ekonomisi açısından öneminin araştırılması ve bu konuda neler yapılabileceğinin ortaya konulmasıdır. Diğer taraftan genel anlamda tarımsal ürün fiyatları na devlet müdahalesi ele alınmıştır. Buna bağlı olarak genel de destekleme alımları ve fiyatlarını esas alan buğday des tekleme politikası incelenmiştir. Sonuçta buğdayın Türkiye ekonomisi ve insanı için çok önemli olduğu ortaya konmuştur. Dolayısıyla devlet müdahale sinin vazgeçilmez olduğu görülmüştür. (l).TZMO, 3. Teknik Kongresi, a.g.e., s. 239
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the wheat economy and the intervention of government on wheat have been invest ige ted in Turkey. The study is at macro level- The crop is wheat that subject of this study and it has been examined in the context of the policy of product. in the study, especially economic factors related to wheat and their influence have been examined. The major propose of the sttjdy is the examination of importance of wheat from the point of Turkish economy and putting froward what can be done on this subject. On the other hand, in generally the intervention of goverment on prices of agricultural products has been investigated. In relation vith this, the support buying prices applied on wheat has been investigated which is generally concept rate on base prices and support buying. Tn the and, it has been put froward that wheat is very important for Turkish economy and people. Thus, it has been that the intervention of goverment can not be given up.