Türkiye'de ve AET'de tahıl grubu ürünler ile ilgili destekleme politikalarının çeşitli yönlerden karşılaştırılması
  1. Tez No: 6120
  2. Yazar: FERRUH IŞIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİN IŞIKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
185 3 * ÖZET VE SOMJQ Tahıl grubu ürünler ; gerek insan beslenmesinde önemli bir gıda maddesi, gerekse hayvansal üretimde önemli bir girdi olması nedeniyle Türkiye'nin ve AET'nin tarımında önemli bir yere sahiptir. Toplam tarım alanlarının en büyük kısmında üre timinin yapılması ve toplam tarımsal üretim değeri içinde büyük bir payı oluşturması her iki ekonomide de tahıl grubu ürünle re yönelik destekleme politikalarının önemini arttırmaktadır. Bu nedenle çalışmada öncelikle, her iki ekonomide de tahıl sektörünün önemi ortaya konmaya çalışılmaştır. Daha son ra, Türkiye ve AET1 de tahıl ürünlerine yönelik olarak uygula nan destekleme politikaları çeşitli yönleriyle ortaya konmuş tur. Ayrıca destekleme uygulamalarının etkileri de çeşitli yön temlerle analiz edilmiştir. Sonuçta, tüm bu ele alman konular karşılaştırmadı olarak değerlendirilmiştir. ?--?-?? ???. -? Tahıl sektörünün karşılaştırılması sonucunda, Türkiye '.de ve AET' de işletme düzeyinde, makro düzeyde ve tüketim düze yinde yapısal açıdan önemli farklılıklar olduğu, saptanmıştır. Bu durum, daha çok uygulanan destekleme politikalarının fark lılığından kaynaklanmaktadır. AET' de ilk Ortak Piyasa Düzeni tahıl ürünleri için oluş turulmuş ve diğer tarım ürünlerine yönelik Ortak Piyasa Düzen lerinin geliştirilmesine örnek olmuştur, öz olarak önemli deği şiklikler olmadan bugüne kadar da sürdürül ©gelmiştir. Bu Ortak Piyasa Düzeni içerisinde Müdahale Fiyatı, Hedef Fiyat, Eşik Fiyat, yumuşak buğday için Referans Fiyatı, Prelevman, Resti- tüsyon ve silo sistemi olarak adlandırılan fiyat ve fiyata bağlı yöntemlerle tahıl sektörü desteklenmektedir. Bunlarla birlikte sert buğday üreticilerine yardım, küçük üreticilere186 direkt yardam gibi fiyat dışı destekleme yöntemleri de kulla nılmaktadır. Ayrıca tarıma yönelik olarak uygulanan strüktür politikaları tahıl sektörü üzerinde de etkisini göstermiştir. Türkiye'de de tahıl ürünlerine yönelik destekleme poli tikaları çeşitli yöntemlerle gerçekleştirilmektedir. Fakat, daha çok, fiyat ve fiyata bağlı yöntemler kullanılmaktadır. Devlet tahıl piyasasına baş alım fiyatı ile müdahale ederek piyasada denge sağlamaya çalışmaktadır. Verim düzeyinin yüksel tilmesi amacıyla; da bir tohumluk politikası izlenmektedir. Tür kiye'de tahıllara ilişkin bu desteklemeler devletin görevlen dirdiği Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından gerçekleştirilmek tedir. Ayrıca, ihracatı teşvik amacıyla Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonu ödemesi, ithalata yönelik olarak ise Fon kesinti si uygulanmaktadır. * Tahıl grubu ürünlerin desteklenmesi konusunda Türkiye'de' ve AET 'deki uygulamalar karşılaştırıldığında konuyla ilgili amaçlarda ve bilhassa destekleme yöntemlerinde belirgin fark lılıkların olduğu dikkati çekmektedir. AET' de öncelikle, tax-im sektörü ile ilgili strüktürel politikalara önem verildi ği, tahıllara ilişkin Ortak Piyasa Düzenleri ve fiyata bağlı destekleme yöntemlerinin strüktürel politikalarla birlikte ele alındığı. söylenebilir. Oysa, Türkiye'de konunun bu anlamda bir bütünlük içinde ele alındığının söylenmesi son derece güç tür. Bu nedenle, Türkiye'de de konuya ilk olarak Strüktür politikası açısından yaklaşılması ve AET ile yapısal farklılık ların giderilmesi zorunlu görülmektedir. Ayrıca, tahıllara iliş kin destekleme politikalarının tüm tarım sektörüne yönelik strüktür politikalarıyla birlikte ele alınmasının gerekliliği de ortaya çıkmaktadır.187 AET' de tahıl ürünleri destekleme politikaları sektörün kendi içerisinde üretim, tüketim, pazarlama ve diğer sektör ler arasındaki uyum gibi tüm konuları kapsamaktadır. Amaçlar, araçlar, uygulayıcı organlar düzenli olarak belirlenmiş, amaç- araç uyumu gerçekleştirilerek tahıl sektöründe istenen geliş me sağlanmıştır. Türkiye'de ise sektörün kendi içinde bir takım sorunları olduğu gibi diğer alt sektörlerle uyumun sağ lanmasında belirgin güçlükler ve sorunlar bulunmaktadır. Bu nedenle AET' deki Ortak Piyasa Düzenlerine ilişkin uygulamala-.rın aşamalar halinde Türkiye'de de uygulanmasının olumlu sonuçlar verebileceği söylenebilir. En azından Topluluk Tarım Politikasına uyum açısından bu zorunlu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
188 SUMMARY and CONCLUSIONS Cereals being one of the main foods in human nutrition and an important input in animal feedstuff production have a very important place in the Turkish and BEC agricultural sector. The fact that they cover the largest part of the agricultural areas and constitute a large share in the final agricultural production, makes the support policy of cereals very important both for Turkey and BEC economies. In the BBC the first market organization to be introduced was for cereals, in 1962, and it led to setting up the common organization of the markets in the other agricultural products. It has since been adapted and amplified, the latest main changes having been made in 1975. Cereal sector could be supported by using measures related to agricultural prices and price policy known as intervention price, target price, threshold price, reference price for common wheat, variable levy (pr£Levement), export refund (restitution) and silo system. The measures other than price factors have also been used, such as aid durum wheat and direct aid producers. In the same time structural policies applied to agricultur in general effected the cereal sector as well. Support policies directly related to cereals have been realized by using various measures in the Turkish agricultural sector, where the measures related to agricultural prices have extensively been used. Government tries to provide a balance in the cereal markets by interfering with support prices. A seed policy has been introduced to increas189 yield recently. All of these supports to cereal markets are undertaken "by T.M.O. which is a govermental organization. If the measures used to support the cereal sector in the Turkey and BBC countries compared, differences in their purposes and especially in their support measures could be recognized. It could he said that agriculture in the EEC has been primarily supported by structural policies, and support measures of the common organization and structural policies have been considered together. But it is rather difficult to say, latter is fully reached in Turkey. Prom this point of view, it could be stated that importance should be given to structural policies, and ways should be developed to diminish structural differences between Turkish and the EEC agricultural sectors.... As a result, it could be stated that the support policiesffor cereals should be discussed together with the structural policies of the whole agricultural sector.