The preparation of ABC miktoarm star terpolymer by combining of diels-alder reaction, atom transfer radical and stable free radical polymerization routes
ABC tip farklı kollu yıldız polimerin diels-alder reaksiyonu, atom transfer radikal ve kararlı serbest radikal polimerizasyon yöntemleri ile hazırlanması
- Tez No: 172198
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜRKAN HIZAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
ABC TIP FARKLI KOLLU YILDIZ POLİMERİN DEELS-ALDER REAKSİYONU, ATOM TRANSFER RADİKAL VE KARARLI SERBEST RADİKAL POLİMERİZASYON YÖNTEMLERİ İLE HAZIRLANMASI ÖZET Yıldız polimerler araştırmalarda üç boyutlu ve çok dallanmış yapılarından dolayı yıllardır ilgi çekmektedirler. Yıldız polimerlerin sentezi genellikle yaşayan polimerizasyon yöntemiyle gerçekleştirilmektedir. Kontrollü/“Yaşayan”Polimerizasyon yöntemlerinin iyi tanımlanmış ve kompleks yapılı polimerlerin sentezinde birçok açıdan faydalar sağladığı bilinmektedir. Kontrollü/“Yaşayan”Radikal Polimerizasyon yöntemlerinin arasında Atom Transfer Radikal Polimerizasyonu (ATRP) ve Kararlı Serbest Radikal Polimerizasyonu (SFRP) özel blok kopolimerler ve yıldız polimerler gibi kompleks yapılı polimerlerin sentezinde en etkili yöntemlerdir. ATRP ve SFRP gibi kontrollü polimerizasyon tekniklerinin bir avantajı da elde edilen polimerin molekül ağırlığının ve zincir uç grubu fonksiyonalitesinin kontrol edilebilir olmasıdır. Bu teknikler sayesinde polimer uç gruplarına çok çeşitli fonksiyonellikler kazandırılabilir ki bu da herhangi bir transformasyon reaksiyonu gerektirmeden iyi tanımlı polimerlerin eldesine izin verir. Dields-Alder reaksiyonu son yıllarda organik sentez için en önemli sentetik metodlardan biridir. Bu reaksiyon genellikle bir dien ile dienofilin çiftleşmesini içerir. Dields-Alder reaksiyonu çoğunlukla çift bağ ve fonksiyonel grup için koruma metodu olarak kullanılır. ABC tip miktoarm yıldız terpolimer, Diels-Alder reaksiyonu (DA), kararlı serbest radikal polimerizasyonu (SFRP) ve atom transfer radikal polimerizasyonunun (ATRP) birleşimi vasıtasıyla iç çekirdek ve dış çekirdek metotları kullanılarak hazırlanmıştır. İlk olarak, Diels-Alder reaksiyonunda, başlangıç maddesi poli(etilen glikol)-maleimide (PEG-maleimide) SFRP ve ATRP için uygun fonksiyonel grupları içeren Diels-Alder katılma ürününü,15, elde etmek üzere süksinik asit antrasen-9- ylmetil ester 3-(2-bromo-2-metil-propiyoniloxy)-2-metil-2-[2-fenil-2-(2,2,6,6- tetrametil piperidin-l-yloxy)-etoksi-carbonil]-propil ester,8, ile reaksiyona sokuldu. İkinci olarak, öncelikli olarak elde edilen 15, 125 °C de sürenin SFRP'si için makrobaşlatıcı olarak kullanıldı. Üçüncü olarak, çelirdekte brom fonksiyonlu PEG- polistiren (PEG-PSt), başlangıç maddesi, CuBr ve PMDETA varlığında 80 °C de kontrollü molekül ağırlıklı ve düşük polidispersiteli ABC tip miktoarm yıldız terpolimeri vermek için tersiyer butil akrilat'ın ATRP si için makrobaşlatıcı olarak kullanıldı. xı
Özet (Çeviri)
THE PREPARATION OF ABC TYPE MIKTOARM STAR TERPOLYMER BY COMBINING OF DIELS-ALDER REACTION, ATOM TRANSFER RADICAL AND STABLE FREE RADICAL POLYMERIZATION ROUTES SUMMARY Star polymers have attracted much attention in research over the years due to their unique-three dimensional shape and highly branched structure. The synthesis of well- defined star polymers is usually achieved by a living polymerization technique. Controlled/“Living”Radical Polymerization processes have proven to be versatile for the synthesis of polymers with well-defined structures and complex architectures. Among the CRP processes, Atom Transfer Radical Polymerization (ATRP) and Stable Free Radical Polymerization (SFRP), are the most efficient methods for the synthesis of special block copolymers and polymers with complex architectures such as stars. One of the advantageous of controlled radical polymerization techniques such as ATRP and SFRP is that the molecular weight and the chain end functionality can be controlled. The wide range of functionality can be introduce into the polymer chain and this leads to the synthesis of well-defined copolymers by a sequential two-step or one pot method without any transformation or protection of initiating sites. The Diels- Alder reaction has been one of the most important synthetic methods for organic synthesis in the last several decades. This reaction generally involves the coupling of a 'diene' with a 'dienophile'. The Diels-Alder reaction has been used frequently as a method of protection for a double bond or other functional group. The ABC type miktoarm star terpolymer was prepared utilizing a“core in”and a“core-out”methods via combination of Diels-Alder reaction (DA), stable free radical polymerization (SFRP), and atom transfer radical polymerization (ATRP). First, in DA reaction, poly(ethylene glycol)-maleimide (PEG-maleimide) precursor was reacted with succinic acid anthracen-9-ylmethyl ester 3-(2-bromo-2-methyl- propionyloxy)-2-methyl-2- [2-phenyl-2-(2,2,6,6-tetramethyl-piperidin- 1 -yloxy)- ethoxy-carbonyl] -propyl ester, 8, in order to give DA adduct, 15, which has appropriate functional groups for SFRP and ATRP. Second, a previously obtained 15 was used as a macroinitiator for SFRP of styrene at 125 °C. As a third step, this PEG- polystyrene (PEG-PSt) precursor with a bromine functionality in the core was employed as a macroinitiator for ATRP of tert-butylacrylate (tBA) in the presence of Cu(I)Br and pentamethyldiethylenetriamine (PMDETA) at 80 °C to give ABC type miktoarm star terpolymer (PEG-PSt-P/BA) with controlled molecular weight and low polydispersity (Mw/M, < 1.27). The obtained polymers were characterized by gel permeation chromatography and *H NMR.