Preparation of block copolymer via diels-alder reaction of maleimide-and anthracene-end functionalized polymers
Maleimid ve antrasen sonlu fonksiyonel polimerlerin diels-alder reaksiyonuyla blok kopolimerler sentezi
  1. Tez No: 172197
  2. Yazar: BİGE TUĞÇE ÇOLAKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜRKAN HIZAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
MALIIMIDE VE ANTRASEN SONLU FONKSİYONEL POLYMERLERDEN DİELS-ALDER REAKSİYONUYLA BLOK KOPOLİMERLER SENTEZİ ÖZET İyi tanımlanmış mimariye sahip polimerlerin kontrollü polymerizasyon yöntemleriyle eldesi polimer kimyasında gittikçe artan bir öneme sahiptir. Klasik olarak makromoleküler mimarinin kontrolü yalnızca yaşayan anyonik ve katyonik polimerizasyon teknikleri ile başanlabilmektedir. Son yıllarda iyi tanımlanmış düşük polidispersiteye sahip polimerin sentezinde kontrollü / yaşayan polimerizasyon yöntemleri kullanılmaktadır. Bu yöntemler içinde birçok araştırmaya konu olan atom transfer radikal polimerizasyon ATRP metal 7 amin komplekslerinin redoks reaksiyonuna dayanan ve tersinir olarak başlatıcı alkil haloj emirlerin aktivasyonu ve deaktivasyonunu içeren bir mekanizma üzerinde yürür. Moleküller arası veya molekül içi çiftleşmeyle yeni bağlar oluşturmak için Diels- Alder reaksiyonu basit, etkili ve temiz prosedürler sağlar ve organik kimyadaki en kullanışlı sentetik metotlardan biridir. [4+2] reaksiyonu, katılma ürünü olarak isimlendirilen siklik ürünü vermesi için bir dienofîl tipik olarak bir konjuge diene katılır. Diels-Alder reaksiyonu çoğunlukla çift bağ ve fonksiyonel grup içeren koruma metodu olarak kullanılır. Değişim diğer fonksiyonel gruplar içinde yapılabilir ve ısısal geri DA reaksiyonunda alken tekrardan oluşturulabilinir. DA katılma ürününün hazırlanması ve sonraki azalmalar çokça görülebilir. Geri DA reaksiyonu, termoliz koşullan ve başlangıç basamağındaki diene bağlı olarak değişik verimlerde ilerler. Reaktif dien ve dienofîl arasındaki tersinir DA reaksiyonları iyi yürür. Özellikle substitue furanlar ve maleimideler arasındaki bu reaksiyon ısıya duyarlı polimerlerin oluşmasında kullanılır. Katılma ürününün oluşumu oda sıcaklığında, parçalanması ise yüksek sıcaklıklarda oluşur. (< 90 ° C)
Özet (Çeviri)
PREPARATION OF BLOCK COPOLYMERS VIA DIELS-ALDER REACTION OF MALEIMIDE- AND ANTHRACENE- END FUNCTIONALIZED POLYMERS SUMMARY Accurate control of polymerization process to give polymers with well defined architecture is becoming increasingly important aspect of polymer chemisry. Clasically, the control of macromolecular architecture is only achieved by anionic and cationic polymerization techniques. Recently, the controlled / living radical polymerizations have been utilized for the synthesis of well-defined, narrow polydispersity polymers. Among them atom transfer radical polymerization (ATRP), which has been the subject of many researhs, involves the reversible activation and deactivation of initiator organic halides by redox reaction metal complex. The Diels-alder reaction generally provides simple, efficient and clean procedure to generate new bonds by inter or intramolecular coupling and represents one of the most usefull synthetic methodes in organic chemistry. In this [4+2] reaction, a dieneophile adds typically to a conjugated diene to give a cylic product called an adduct. One interesting feature of this reaction is its thermal reversibility which implies that its equilibrium can be easily displaced toward the reagents by heating. (Retro Diels- Alder) The Diels-Alder reaction has been used frequently as a method of protection for a double bond or other functional group. Modification can then be made on other functional groups, and the alkene can be regenerated in a thermal retro DA reaction. The preparations of the DA adducts and the subsequent reductions went cleanly. The final step, the retro DA reaction, proceeded in variable yield depending upon the diene used in the initial step and upon the thermolysis conditions. Reversible DA reactions between reactive dienes and dieneophiles are well studied. In particular, the reaction between substitutied furans and maleimides has been frequently utilized in the preparation of thermally responsive polymers. This is primarily due to ease of adduct formation and dissociation occurs at elevated temperatures. (< 90 ° C) IX