Kıyı alanlarında kentsel dönüşüm çalışmaları ve İstanbul örneği
Urban regeneration studies on waterfronts and İstanbul case study
- Tez No: 172207
- Danışmanlar: PROF.DR. HALE ÇIRACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 258
Özet
KIYI ALANLARINDA KENTSEL DÖNÜŞÜM ÇALIŞMALARI VE İSTANBUL ÖRNEĞİ ÖZET Şehirlerin ilk kuruluşlarından beri önemli bir çekim alanı olan su öğesi, şehirlerin gelişimi açısından önemli olmuştur. Birçoğu aynı zamanda liman kenti olan kıyı kentleri, 1970' lerden beri, liman işlevlerinin, ulaşım araçlarının ve organizasyon sistemlerinin değişimi nedeniyle büyük işlevsiz kalmış alanlar haline gelince yönetimlerce dönüşüm süreçleri başlatılmıştır. Bu alanlar, son 20 yıldır kentlerin kendilerini yenileyip gösterebilecekleri ve diğer kentlerle rekabette kullanabilecekleri potansiyel yerler olmuşlardır. Böyle boş alanların kıyı alanlarında mevcut olması en azından, en avantajlı alanlarda farklı fonksiyonlar yüklenmek adına bir rekabet oluşmasını sağlamıştır. Bu boş kıyı alanları farklı kullanımlara fırsat doğurmuş, bu kullanımlar konut, restaurant ve alışveriş kompleksleri gibi kara temelli fonksiyonlar olabildiği gibi marinalar, rekreasyon alanları ve su kullanım temelli faaliyetler de olmuştur. Kentlerin kıyı alanlarında gerçekleştirilen kentsel dönüşüm çalışmalarının ele alındığı bu çalışmanın ilk bölümünde; çalışmanın konusu ve önemi üzerinde durularak, amaç; dünyanın birçok şehrinde yapılmış ve yapılmakta olan kıyı alanı geliştirme projelerini, projenin ortaya çıkış nedeni, proje kapsamı, organizasyon modeli ve sonuçları yönüyle incelemek, birbirleriyle olan ortak özelliklerini ve farklılıklarını ortaya koymak ve İstanbul gibi dünyanın büyük şehirleri arasında yer alan bir kıyı kenti için de son zamanlarda yapılan ve yapılması düşünülen kıyı yenileme çalışmalarını irdeleyerek, diğer büyük şehirlerde yapılanlarla bir karşılaştırma yapılması, olarak belirlenmekte ve belirlenen hedefler doğrultusunda tezin kapsamı ve izlenen yöntem tanımlanmaktadır. İkinci bölümde; kıyı alanlarının önemi, kentlerin kuruluşlarından beri gelişimi ve politik, ekonomik açılardan açıklanarak, tarihsel süreçte kıyı alanı kullanımları, yeniden gelişmenin ortaya çıkışı ve nedenleri, ve dönüşümle verilen yeni kullanımlar açıklanmıştır. Üçüncü bölümde; kıyı alanlarında yaşanan değişim sürecinin gerektirdiği kentsel yenileme olgusunun açıklanmasıyla beraber dünyanın birçok kıtasında gerçekleştirilen ve gerçekleştirilmekte olan kıyı alanı yeniden dönüşüm projeleri kentlerin konumu ve önemi, yenileme nedenleri, projenin alanı ve kapsamı, organizasyon modeli ve sonuçları incelenmektedir. Dördüncü bölümde ise; su öğesinin İstanbul için önemi açıklanmış ve İstanbul'da kıyı alanı kullanımlarının değişim süreci incelenmiştir. Bununla birlikte İstanbul'da XVda yapılmış kıyı alanı kullanımı yeniden geliştirme projelerine örnek olarak Haliç kıyıları örneği verilip İstanbul'da da yavaş yavaş beliren dönüşüm gereksiniminin beraberinde getirdiği kıyı alanı öneri dönüşüm projeleri irdelenmiştir. Sonuç bölümünün yer aldığı beşinci bölümde ise; dünyada birçok kentte yapılmış kıyı alanı yeniden geliştirme projelerinin beraber değerlendirilerek, bunların kentsel yenileme olgusunun yeni yeni irdelenmeye başlandığı İstanbul metropolü ve kıyıları için nasıl örnekler olabilecekleri, bu projeler kapsamında gerçekleştirilen yeni kıyı kullanımlarının İstanbul için önerilen yeni kıyı alanı projelerinde yapılmak istenenlerle benzer ve farklı yönlerini ortaya koyarak ortak bir değerlendirme yapılmaktadır. 4 bölümden oluşan çalışmada izlenen yöntemde; ilk olarak kıyıların kentler için önemleri ve bu öneme bağlı olarak kıyı alanı kullanımlarının güç kaybetmesi ve ortaya çıkan değişim süreci araştırılmıştır. İkinci aşamada, dünyada birçok nedenle işlevini kaybeden kıyı kentlerinin, yeniden canlandırılma sürecini yaşayan bölgelerinde yenileme nedenleri, çalışmaların kapsamları, organizasyon modellerini irdelemeye yönelik bir literatür araştırması yapılmıştır. Üçüncü aşamada; kentsel yenilemenin yeni yeni ortaya çıkmaya başladığı İstanbul'da, kentin geleceği adına kritik ve tarihi kıyı alanları için düşünülen öneri projeleri için literatür araştırmasına gidilmiştir. Bununla beraber, tarihsel gelişimi içinde İstanbul için suyun önemi ve kıyı alanı kullanımlarının değişim süreci için araştırmalar yapılmıştır. Yapılan bu birkaç aşamalı literatür araştırması sonucunda yöntem olarak, dünya örnekleri adına birbirleri ile olan benzer ve farklı yönleri ortaya konmuş, kıyı alanına bakış açılarında ekonomik ve politik olarak benzer yönler bulunmuş, tüm bu Avrupa, Amerika, Asya, Avustralya ve Afrika örnekleri İstanbul için düşünülen ve uygulanan projelerle kıyaslanarak, İstanbul için öneriler sunulmuştur. xvi
Özet (Çeviri)
URBAN REGENERATION STUDIES ON WATERFRONTS AND ISTANBUL CASE STUDY SUMMARY The water element that is an important attraction point since the existence of cities is also so important for the development of cities.Since 1970's, waterfront cities that are almost port cities are in the regeneration processes because of the changes in the port activities, transportation systems and organization models and so huge areas that have no functions are left. These areas became potential areas for the cities to show theirselves after renewal and to be in the competition with other cities. The existence of such areas on the waterfronts supplied a competition for different uses to be applied on these advantageous areas. These abandoned areas also supplied opportunities for different uses. As these uses are land-based uses such as housing, restaurants, offices and shopping centers, also they are water-based uses such as marinas, port facilities and recreation areas. In the first chapter of the study of urban regenerations on the waterfront; the object, importance and aim of the study; urban regeneration projects that are applied or in construction in the lots of cities around the world were investigated according to their reasons how they emerged, project contents, organization models and the results, to determine the the similarities and differences amog eachother and to compare them with the projects that are applied or only proposals yet for Istanbul, is determined and the content and method of the thesis is defined. In the second chapter; the importance of waterfronts is explained according to their development and means of political and economics. And waterfront uses throughout the historical period, emergence and reasons of development process and the supply of new uses for the waterfronts are described. In the third chapter; with the explanation of urban regeneration fact, waterfront redevelopment projects which are applied or on construction are studied according to their position and importance, project area and content, regeneration reasons, organization model and results. In the forth chapter; the importance of water element for Istanbul is explained and regeneration period of waterfront uses is examined. Also, Haliç waterfronts are given as an example of the waterfront regeneration projects in Istanbul and also with the urban regeneration fact which gradually appears in our country, current waterfront regeneration proposals for Istanbul is examined. xvuIn the fifth chapter that consists of the result of the thesis, in many cities of the world which waterfront regeneration projects were applied, were evaluated altogether and these were compared with the studies which are applied, in construction or proposals yet in Istanbul where urban regeneration and waterfront regeneration facts are newly emerged. In the study that consists of four chapters, the methods which are followed are writtten below; Firstly the importance of waterfronts for the cities and according to this importance, losing the power of waterfront uses and regeneration period that is emerged were searched. In the second step, a literature research that consists of the resons required regeneration, the content of the study and the organization models was made for the waterfront areas of many cities in the world which lost the former functions because of the many reasons. In the third step; In Istanbul where urban regeneration is newly emerging, a literature research was made for the proposal projects which are thought to be applied for the critical and historicel waterfront areas. Moreover, in the historical development, for the importance of the water in Istanbul and regeneration period of waterfront uses, researches were made. At the result of this a few staged literature research, the similar and different properties of these waterfront regeneration examples were put forward, common economic and political similarities were found, all of these European, American, Asian, Australian and African examples were compared with the applied and proposal projects for Istanbul and the proposals were presented for Istanbul as a method. xvm