İncipınarı-Kurtkuyusu (Sinop batısı) yöresi neojeninin ostrakod biyostratigrafisi
  1. Tez No: 172356
  2. Yazar: CEMAL TUNOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NURAN GÖKÇEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1984
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
vii ÖZET Bu çalışma ile Sinop yarımadası "batısının, tncipınarı- Kurtkuyusu yöresinde yeralan Neojen istifinin ostrakod biyostratigrafisi ile kronostratigraf isi belirlenmiş, aynı fosil grubundan yararlanılarak paleortamsal ve pa- leocoğrafik yorumu yapılmıştır. Çalışma, Sinop D33-c3, E33-bl ve E33-b2 1/25.000 Ölçekli topografya paftaları içinde kalan alanda gerçekleştirilmiştir. Neojen İstifini tanıtan dört adet strati grafi kesiti tarafımızdan ölçülmüş, ayrıca iki EÎE son daj kesitinden yararlanılmıştır. Yörede Üst Kretase yaş lı Hamsoros formasyonu, Orta-Gst Eosen yaşlı Kusuri formasyonu ile Pliyo-Kuvaterner yaşlı Sarıkum formasyonu arasında uyumsuzluklarla sınırlı olarak yer alan Üst Miyosen istifi öncelikle biyostratigrafi çalışmasına temel olmak üzere litolojik zonlara ayrılarak tanıtılmıştır. Ölçülü kesit ve sondajlara ait toplam 106 örnek ten, yıkama işlemi uygulandıktan sonra elde edilerek tayin edilmiş 43 bilinen, 18 isimi endirilememiş ve 12 'si yeni olmak üzere toplam 73 ostrakod türünün herb iri sis tematik olarak tanımlanmıştır. Bu ostrakodlarm genelleş tirilmiş stratigrafi kesitindeki dağılımlarından gidile rek, bölge için karakteristik 5 ostrakod biyozonu ayrıl mış, Neojen istifinin kronostratigraf i si ise, ostrakod- lara dayalı olarak gerçekleştirilmiş ve Alt Messiniyen, Ponsiyen katları ayırtlanmıştır. Ostrakodların ortam belirleyici özellikleri ile bölge Neojen'inde altta sığ denizel-litoral, üstte geçiş olmak üzere iki farklı ortamın varlığı belirlenmiş, Neojen'de alttaki denizel birimlerin Tetis-Paratetis, üst teki geçiş istifinin ise Paratetis provenslerine yaklaşım gösterdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
viii SUMMARY With the present study, the ostracode bio stratigraphy and chrono stratigraphy of the Neogene sequence situated in the Încipmarı-Kurtkuyusu district, west of Sinop peninsula, have been made clear and a pal eo environmental and paleo- geographical interpretation based on a same fossil group has been proposed. This study has been carried out in on area within the 1/25.000 scaled Sinop D33-c3, E33-bl and E33-b2 topog raphical quadrangles. Pour measured stratigraphlcal sec tions have been prepared, while two drill-hole logs by EIE were helpful in the study. The Upper Miocene sequence situated unconformably limited in between the Upper Creta ceous Hamsoros formation, Middle-Upper Eocene Kusuri for mation and Plio-Quaternary Sarikum formation, has been primarily divided into lithological zones, forming a basis for the biostratigraphical study. Prom 106 samples taken from the measured sections and drill-cores, 73 ostracode species, of which 43 are known, 12 new and 18 yet unnamed, have been systematically determined after a proper washing operation. Prom the dis tribution of the above ostracodes in the generalized stra tigraphlcal section, five ostracode biozones have been recognized. On the other hand, the chronostratigraphical subdivision of the Neogene sequence has been made and con sequently, Lower Messinian and P o n t i a n stages have been differentiated. Basing on the environmental properties of the ostra codes, it has been determined that two different environ ments were comprised in the Neogene of the area in concern: a shallow marine-littoral facies at the bottom and a tran sitional zone at the top. It has been also determined that the lower marine parts of the Neogene can be correlated with the Tethys-Paratethys province, while the upper tran sitional sequence has same similarities to Paratethys prov ince.