Çukurova yöresinde yetiştirilen değişik nem içerikli çeltikte statik basınç düşmelerinin saptanması
  1. Tez No: 172357
  2. Yazar: SEMİH ÖZŞUCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ BAŞÇETİNÇELİK, DR. YILMAZ YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Mekanizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
VI (İZ Çeltiğin kurutulması veya havalandırılmasında kullanılacak sistemlerin yapımında gerekli vantilatörün seçimi için çeltik tanelerinin hava akımına karşı gösterdikleri direncin bilinmesi gereklidir. Bunun için yapılan çalışma sonucunda; nem oranı az olan çeltik tanelerinin, nem oranı fazla olan çeltik tanelerine göre statik basınç düşmesinin daha fazla oldunu gözlenmiştir. Bunun gibi çeltik tanelerin den daha büyük çaplı materyal içeren kirli ürün temiz ürüne göre hava akımına karşı daha az direnç göstermektedir.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT To choose the suitable fan which is needed to manufacture the systems of paddy's (rough rice) drying or ventilation we should know the resistance of the rough rice particles to the airflow. As a result of this experiment! it is observed that the rough rice particles with less moisture ratio has more static pressure fall than the rough rice particles with more moisture ratio. Like wise, rough rice with impurities of bigger size has less air resistance compared with cleaner rough rice.