Landsat uydu görüntülerinin fizyografik arazi tiplerine dayalı yorumu sonucu, Seyhan-Berdan ovası toprak birlik haritasının oluşturulması
  1. Tez No: 172385
  2. Yazar: HÜSEYİN EKİNCİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. URAL DİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZ Bu çalışmada, Landsat-2 uydusunun 1:250.000 ölçekli siyah-beyaz görüntüleri (5 ve 7 bant) topoğrafik haritalar yardımıyla yorumlanarak Seyhan ve Berdan ovasının fizyografik ünitelere dayalı Landsat Toprak Birlik Haritası hazırlanmıştır. Araştırma alanında ayırdedilen 9 farklı f izyografik ünite üzerinde 8 ayrı toprak birliği saptanmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlar, Landsat uydu görüntülerinin kullanılmasıyla toprak etüd ve haritalama çalışmaları yapılmamış alanlarda topraklara ilişkin pek çok ön bilginin edinilebileceğini ve yapılacak detaylı çalışmalarda yardımcı materyal olarak kullanılabileceğini göstermiştir. r^J
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT In this research, the black and white photographs (5 th and 7 th bant) in 1:250.000 scale of Landsat-2 satel lite were interpreted by the help of topographic maps and“The Landsat Soil Association maps”of Seyhan and Berdan planes were prepared based on the physiographic units. Eight different soil associations were determined on the nine varied physiographic units in the research area. The results showed that by the use of Landsat pho tographs so much preliminary knowledge about the soils can be obtained and then be used for the much detailed works in the areas where no soil surveys and maps were done.