Su içerisinde nötron yavaşlama parametrelerinin ölçümü
  1. Tez No: 172389
  2. Yazar: NESRİN DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YALÇIN SANALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
  7. Yıl: 1984
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Enerji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada 400keV'luk Van de Graff hızlandırıcısı kullanılarak, Darbeli Nötron Yöntemi ile suyun termal nötron _2 difüzyon parametreleri saptandı, ölçümler 0.016-0. lcm geometrik bükülme aralığındaki 6 prizma geometrisinde yapıldı. Elde edilen bozunum eğrileri en küçük kareler uy- durum yöntemiyle analiz edildi. Sonuçların kuramsal sonuçlarla ve literatürdeki değerlerle uyuştuğu gözlendi, ölçüm yapılan geometrik bükülme aralığında difüzyon soğutması önemli olmadığından, difüzyon soğutma katsayısı için sağlıklı bir değer bulunamamıştır. Ayrıca 14MeV enerjide, 7ys genişliğindeki nötron darbelerinin, su içinde kadmiyum kesim enerjisine ortalama yavaşlama zamanı 1 inç lik BF^ dedektörü kullanılarak ölçüldü. En büyük geometride 2.84us, en küçük geometride 2.12ys ortalama yavaş lama zamanı ölçüldü, ölçülen yavaşlama zamanları kuram sal sonuçlarla uyuşmakla beraber, nötron darbe genişliğinin ölçülen zamandan büyük olması ölçümlerde büyük bir belirsizlik doğurmuştur. İlerki çalışmalarda daha iyi zaman ayırma gücü ile daha sağlıklı yavaşlama parametreleri elde etmek için, hızlan- dincinin darbelendirme sistemi geliştirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Thermal neutron diffusion parameters of light water were determined by Pulsed Neutron Technique us.ing a 400kV Van de Graff accelerator. Measurements were taken in 6 rect angular geometries with bucklings varying from 0.016 to 0.1cm. The decay curves were analysed by the least squares method. The experimental results agree fairly well with theory and the results of the other investi gators. It was not possible to get an accurate value of the diffusion cooling coefficient due to the rather narrow range of buckling covered during the experiment. The mean slowing down time of neutron bursts with 14MeV energy and 7ys pulse width were measured in water, using 1" BF.J dedector, down to the cadmium cut-off energy. Although the errors were rather high due to the large neutron pulse wioith, the measured mean slowing down times of 2.84us and 2.12us for the largest and the smallest geometries respectively, agree roughly with the results of the other works. For future works, the pulsing system of the accelerator must be improved to obtain more accurate slowing down parameters with better time resolution.