Kıralan-Karakılıç-Karaisalı (NW Adana) alanının litostratigrafik-kornostratigrafik incelemesi
  1. Tez No: 172388
  2. Yazar: HASAN LAGAP
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CENGİZ YETİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1985
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
VII öz Bu çalışmada Kıralan-Karakılıç-Karaisalı (NW Adana) alanı nın sistemli ve ayrıntılı litostratigrafik-kronostratigrafik ayırdı ile bölgenin ilk kez 1 / 25.000 ölçeğinde jeolojik haritalaması yapılmıştır» Paleozoyikte Yerköprü ve Ye İli kaya formasyonları; Mesozoyikte Demirkazık kireçtaşı; Senozoyikte de Gildirli, Kaplankaya* üüvenç formasyonları ve Karaisalı kireçtaşı ile Kuvaternerde alüvyon, alüvyon taraçası, traver- ten ayırt lanmış tır. İncelenen alanın jeoloji haritası yanısıra yapı ve numune haritaları, genelleştirilmiş stratigrafi kesiti, dört birime ait ölçülmüş stratigrafi kesitleri, ile jeoloji enine kesitleri hazırlan mıştır.
Özet (Çeviri)
VIII ABSTRACT In this study, a detailed geologic map of the Kıralan-Karakı- lıç-Karaisalı area, northwest Adana has been.prepared according to its lithostratigraphic adn chronostratigraphic properties* The Paleozoic aged Yerköpril and Yel likaya formations; Demir kazık limestone of Mesozoic age; Cenozoic aged tiildirli, Kaplankaya, Güvene formations and Karaisalı limestone; alluvium, alluvium terrace and vruvertene in the Quaternary are differentiated in the mapped area. In addition to this geologic map, structural and sarnie maps, generalized stratigraphic section and measured stratigraphic section of four units of this region have been prepared along with geologic cross -sections.