Yaprak gübrelemesinin kolza bitkisinin verimine etkisi üzerinde bir araştırma
- Tez No: 172392
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1985
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
_ 1 - öz Bu çalışmanın amacı, yapraktan çözelti formunda uygulanan bazı ticari besin elementlerinin bitki gelişimi ne etkisinin araştırılmasıdır, Bu amaçla kolza bitkisi ile kurulan saksı denemelerinde sekiz farklı uygulama beş yinelemeli olarak sürdürülmüştür. Bitki gelişiminin kırkyedinci gününden itibaren Fert il on, Mantrilon ve Zitron gübreleri tek başına veya kombinasyonlar halinde ve on günlük aralarla üç kez yapraktan uygulanmıştır. Bu çalışmanın sonucunda, yapraktan çözelti formun da uygulanan elementlerin önemli verim artışı sağlamadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
- 2 - ABSTRACT The objective of this work was to investigate the effects of foliar application, of some commercial fertili zer preparations on plant growth. For this purpose, a pot experiment on rape with 8 treatmets (control, Fe, Zn, Mn, Fe*Zn, Fe+-Mn, Zn-fMn, Fe+Zn+Mn) and 5 replications was con ducted. Fertrilon, Mantrilon and Zitrilon, alone or in combinations were sprayed on the 47 th day of plant growth, and this application was repeated 3 more times in 10 days intervals. Results of this work obtained showed that foliar application has not significantly increased the crop yield.