Şırnak asfaltitinin düşük sıcaklık karbonizasyonu ve demir (III) klorür hegzahidratın etkisi
  1. Tez No: 172391
  2. Yazar: MURAT AZIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1985
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
iv ÖZET Bu çalışmada Güneydoğu Anadolu bölgesinin Şırnak İlçesin deki asfaltit yataklarından alınan örneklerin düşük sıcak lık karbonizasyonları incelenmiştir. Asfaltit örnekleri, ham ve % 15 hidroklorik asit ile yıka nıp nötralleştirildikten (pH=7) sonra karbonizasyon deney lerinde kullanılmışlardır. 450 C ye kadar programlı olarak ısıtılan deneylerle sıvı ürün miktarını artırma yolları araştırılmıştır. Katalizör eşliğinde yapılan deneylerde ham ve yıkanmış asfaltitin organik kesimine göre değişik yüzdelerde Fed.6H-0 katalizörü kullanılmış ve en fazla sıvı ürün ham asfaltit ile %6 FeCl3.6H O katalizörü kullanıldığında elde edilmiştir. Düşük sıcaklık karbonizasyon deneylerinden elde edilen sı vı ürünlerin alifatik yapılı bileşikler olduğu, bu alifatik karakterin ham asfaltit sıvısına göre %6 FeCl3.6H20 kata- lizörlü deney sıvısında arttığı infrared spektrumlarından saptanmıştır. Gaz kromotogramlarının değerlendirilmesinden ise bu sıvı ürünlerin Cg dan C25 e kadar n-parafinleri içerdiği bulun muştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this work, the low-temparature carbonization of samples from The South-Eastern Anatolie namely Şırnak asphaltite was investigated. Asphaltite samples, both crude and neutralized (pH=7) after being washed with % 15 HC1 were used in the carbonization experiments. In these experiment» the amount of the liquid products was tried to be maximized through a temperature controlled program up to 450°C. In accordance with the organic fraction of the crude and acid- Washed asphaltites, various proportions of the FeCl^oHjO catalyst were utilized in the catalytic experiments. Maximum liquid conversion was achieved at % 6 (w/w) FeCl3.6H20 concentration. The liquid products of the low- temperature carbonization experiments were determined to exhibit aliphatic character by means of a IR spectroscopy. This aliphatic character was found to dominate in the experiments containing %6 (w/w) PeCl3-6H20 compared to thet of crude asphaltite liquid. The liquid products were analysed to contain Cg-C25 n-paraf- f ins through the interpretation of Gas chromatography data.