Hızlı kür uygulanmış betonlarda bir günlük basınç dayanımı ile 28 günlük basınç dayanımı arasındaki ilişkiye katkı ve çimento türünün etkisi
Influence of the chemical admixture and cement type on the releation of the compresive strength of concrete's one day strength gained by rapid curing and 28th day strength +
- Tez No: 172406
- Danışmanlar: PROF.DR. FİKRET TÜRKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET HIZLI KÜR UYGULANMIŞ BETONLARDA BİR GÜNLÜK BASINÇ DAYANIMI İLE 28 GÜNLÜK BASINÇ DAYANIMI ARASINDAKİ İLİŞKİYE KATKI VE ÇİMENTO TÜRÜNÜN ETKİSİ Ahmet Utku YAZGAN Yüksek Lisans Tezi, İnşaat Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Fikret TÜRKER Mayıs 2006, 80 sayfa Betonun sıcaklığa bağlı dayanım gelişimini belirlemeye çalıştığımız bu çalışma için değişik beton dayanım sınıflarında farklı kimyasal katkı ve çimento türleri içeren beton ve çimento harç karışımları hazırlanmıştır. Harç ve beton karışımlarında Türkiye'de üretilen üç farklı çimento kullanılmıştır. Bunlar sırasıyla, PÇ 42,5 Portland çimentosu, PKÇ/A 32,5 portland kompoze çimentosu ve PKÇ/B 32,5R Portland kompoze çimentosudur. Beton numuneleri normal ortam sıcaklığında 25 °C TS EN 12390-2'ye göre küre tabi tutulmuşlardır. Betonu temsil eden harç numunelerine uygulanan kür sıcaklıkları sırasıyla 8 °C, 25 °C, 36 °C'dir. Hazırlanan harç karışımlarının incelenen betonla aynı özelliklere sahip olabilmesi için ASTM C 1074'de belirtilen esaslar dikkate alınmıştır. Çalışmada betonun sıcaklık geçmişinden dayanım gelişiminin, çimento harç numunelerinden elde edilen parametreler kullanılarak tahmin edilebilirliği gösterilmiştir. Çalışmada, oran sabitinin kür sıcaklığının doğrusal olmayan bir fonksiyonu olduğu ve geçerli olmayan bir dayanım gelişim başlama sıcaklığı veya aktivasyon enerjisi kullanılırsa zaman yaş dönüşüm faktörlerinin hatalı olacağı görülmüştür. Doğru dayanım başlama sıcaklığı ve aktivasyon enerjisi değerleri kullanıldığında, elde edilen olgunluk fonksiyonlarıyla PÇ 42,5, PKÇ/A 32,5 ve PKÇ/B 32,5R kullanılarak hazırlanan betonların dayanım gelişimlerinin modellenebileceği görülmüştür. Bu sayede yüksek sıcaklıklarda kür edilen betonların bir günlük basınç dayanımı ile 28 günlük basınç dayanımı arasındaki ilişkiye katkı ve çimento türlerinin etkisi analiz edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Betonun dayanım gelişimi, çimento türleri, Portland Kompoze Çimentosu, olgunluk metodu, kür sıcaklığı, aktivasyon enerjisi, yaş dönüşüm faktörleri, JÜRİ : Prof. Dr. Fikret TÜRKER Prof. Dr. İlhan SÜTAŞ Yrd. Doç. Dr. Kemal YÜCEL
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INFLUENCE OF THE CHEMICAL ADMIXTURE AND CEMENT TYPE ON THE RELEATION OF THE COMPRESIVE STRENGTH OF CONCRETE'S ONE DAY STRENGTH GAINED BY RAPID CURING AND 28th DAY STRENGTH Ahmet Utku YAZGAN M.Sc. in Civil Engineering Adviser: Prof. Dr. Fikret TÜRKER May 2006, 80 page In this study, concrete specimens at various strength classes were prepared by using different kinds of cement types in order to quantify the effects of curing temperature on the strength development of concrete. Three types of cements used for the mortar and concrete mixtures. That is Portland cements (PC 42,5) and two types of Portland pozzolan cements (PKÇ/A 32,5, PKÇ/B 32,5R). Concrete specimens are cured at 25 °C while mortar mixtures of the corresponding concretes are cured at three different temperatures as 8 °C, 25 °C, 36 °C. Procedures described at ASTM C 1074 are followed for the mortar mixtures to provide similar characteristics with the corresponding concretes. This study is aimed to show that it is possible to predict the strength development of the concrete specimens by using the parameters that are obtained from mortar mixtures. It is found that the rate constant is a nonlinear function of the curing temperature and by using the inappropriate values of the datum temperature and activation energy the age conversion factors will be wrong. If we use the appropriate values for the datum temperature and activation energy, it is possible to predict strength development of corresponding concrete produced by PC 42,5, PKÇ/A 32,5 and PKÇ/B 32,5 cements. By using these model, the influence of the admixture and cement type over the relation of the compressive strength of concrete's one day strength gained at elevated temperatures and 28th day strength can be analyzed. KEYWORDS: Strength development of concrete, cement type, Portland pozzolan cement, maturity method, cure temperature, activation energy, age conversion factors COMMITTEE: Prof. Dr. Fikret TÜRKER Prof. Dr. İlhan SÜTAŞ Asst. Prof. Dr. Kemal YÜCEL u