Bazı sebze tohumlarının fiziko-mekanik özelliklerinin belirlenmesi üzerine bir araştırma
A research on physico-mechanical properties of some vegetable seeds
  1. Tez No: 172407
  2. Yazar: TUĞBA SEVİM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İBRAHİM AKINCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET BAZI SEBZE TOHUMLARININ FİZİKO-MEKANİK ÖZELLİKLERİNİN BELİRLENMESİ ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA Tuğba SEVİM Yüksek Lisans Tezi, Tarım Makineleri Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. İbrahim AKINCI 07/04/2006, 98 Sayfa Bu araştırmada, ülkemizde açık alan sebze yetiştiriciliğinde yaygın olarak üretilen bakla (Lara çeşidi), bezelye (ütrillo çeşidi), domates (Falcon çeşidi), fasulye (Gina çeşidi), havuç (Nantes çeşidi), hıyar (Beit Alpha çeşidi), kabak (Sakız Kabağı çeşidi), karpuz (Crimson Sweet çeşidi), kavun (Altınbaş çeşidi) ve soğan (Texas Early Grano çeşidi) olmak üzere toplam 10 çeşit sebze tohumunun 4 farklı nem içeriğinde fiziko-mekanik özellikleri belirlenmiştir. Çalışma kapsamında; nem içeriği değişiminin tohumların fiziksel, aerodinamik ve mekanik özellikleri üzerindeki etkileri araştırılmış ve sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda, tohumların nem içeriğinin artışıyla uzunluk, genişlik, kalınlık, geometrik ortalama çap, küresellik, hacim, tek tane hacim ağırlığı, yüzey alam, izdüşüm alanı, ağırlık, bin dane ağırlığı, porozite, doğal yığılma açısı değerlerinde artışların olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, nem içeriğinin artması ile tohumların kritik hız ve sürtünme katsayılarının da arttığı, buna karşın, kırılma direnci değerlerinde azalma olduğu saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Fiziko-mekanik özellikler, sebze tohumlan JÜRİ : Prof.Dr. İbrahim AKINCIDanışman Prof.Dr. Aziz ÖZMERZİÜye Doç.Dr. Naci ONUSÜye
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A RESEARCH on PHYSICO-MECHANICAL PROPERTIES of SOME VEGETABLE SEEDS Tuğba SEVİM M.Sc. in Department of Agricultural Machinery Adviser: Prof.Dr.İbrahim AKINCI 07/04, 2006, 98 pages In this research, some physico-mechanical properties often different vegetable seeds, faba bean, pea, tomato, beans, carrot, cucumber, squash, watermelon, melon and onion seeds, were determined. The seeds used in the research could be sown, directly. The research was carried out in four different moisture contents of seeds. The effects of moisture content on physical, aerodynamic and mechanical properties of seeds were determined and the results of the trials were statistically analyzed. The length, width, thickness, geometric mean diameter, unit mass, volume, spherity, true density, surface area, projected area, thousand mass, porosity, angle of repose of seeds increased as the moisture contents of seeds increased. The terminal velocity and the friction coefficient increased but the rupture force decreased as the moisture contents of seeds increased. KEY WORDS : Physico-mechanical properties, vegetable seed COMMITTEE Prof. Dr. ibrahim AKINCIAdvisor Prof. Dr. Aziz ÖZMERZİMember Assoc. Prof. Dr. Naci ONUSMember VI