EFOM 12-C enerji arz modeli ve Türkiye çimento sektörü enerji talebi
- Tez No: 172482
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET YALNIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada; EFOM 12-C (Energy Flow Optimisation Model) Enerji Arz Modeli genel hatlarıyla tanıtılmış, Türkiye Çimento sektörüne ait genel bilgiler verilmiş ve bu çalışmanın esas amacı olan EFOM 12-C Modeline girdi teşkil etmek üzere, Türkiye çimento sektöründe enerji talep çalışması yapılmış tır. Bu model 1981*de AET'nin enerji konusunda hazırladığı ve uygulamakta olduğu bir modeldir. Sektörler bazında talep edilen enerji (kömür, fuel-oil, elektrik vb.) miktarlarını karşılamak için enerji sektöründe yapılması gerekli yatırımların net bugünkü değerini minimize eden bir doğrusal programlama modelidir. Türkiye çimento sektörü enerji talebi çalışması için öngörülen aşamalar şöyledir: 1. Ülke çimento talep modelinin bulunması ve iç talep projeksiyonu 2. Projeksiyon dönemlerine ait ihracat tahminleri 3. iç talep + İhracat = Çimento arzı 4. Enerji input katsayılarının bulunması 5. Varsayılan senaryolarla enerji talep tahminlerinin hesabı 1. aşamada doğrusal, üstel ve çarpımsal modellerin her biri için 5 ayrı model geliştirilerek toplam 15 model için regrasyon çalışması yapılmıştır. Ancak bu modellerin hepsinin anlamsız oldukları, çeşitli istatistiksel testler ile anlaşılmıştır. Bu nedenle 1. ve 2. aşamadaki çalışmalardan vazgeçilerek 3. aşamada öngörülen çimento arzı için, ÇİSAN'ın 1986-93 yılları için öngörülen optimum çimento üretim hedefleri esas alınmıştır. 4. aşamada, 1980-84 yıllarına ait enerji katsayıları DÎE Bilgi İşlem Merkezinde yıllık imalat sanayi anketinden elde edilmiştir. 5. aşamada ise enerji input katsayıları için 9 ayrı senaryo için öngörülen enerji input katsayılarının çimento üretim hedefleriyle çarpılması sonucunda 19 86-93 yılları için çimento sektörü enerji talepleri bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY EFSM 12-C (Energy Flow Optimization Model) was prepared by EEC in 1981 and has been used in member countries since then. The model is a linear programming model which minimizes. the present value of investments over time in energy sector to meet the expected energy demand (coal, fuel-oil, electricity etc.)- The steps followed to study the future energy demand in the cement sector of Turkey are as follows: 1. Construction of a national production model domestic demand projections, 2. Estimation of the future cement export quantities for the projection period, 3. Considering the supply and demand balance (domestic consumption + export = cement production), 4. Deriving the energy input coefficients, 5. Estimation of the energy demand by assumed scenarios. At first step, a regression study is done by using 1§ different model (5 different models for each lineaE, exponential and multiplication models). However after various tests, all the models are found invalid and inconsistent and hence, the studies at first and second steps are ommitted and the cement production target of Turkish Cement Industry, cooperation (ÇÎSAN), between 1986-93 is considered as a base. At fourth step, the energy input coefficients for the period 1980-84 is obtained from the 'Annual Production Industry Questionaire' at SIS' s data processing center. At fifth step, 9 different scenairos about energy input coefficients are designed. The sector's energy demand is calculated by multiplying the energy input coefficients with the cement production targetjs for different scenairos for the period 1986-93.