Polivinilpirolidon çözeltilerinin çeşitli parametrelerine inorganik tuzların etkisi
  1. Tez No: 172486
  2. Yazar: ALİ GÜNER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MUALLA ATAMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
ÖZET Poli(vinilpirolidon) un sulu çözeltilerinin, değişik inorganik tuzlar varlığında ve bu tuzların çeşitli derişim- ler inde, bulanıklaşma noktası sıcaklıkları bulunmuştur. Bulanıklaşma noktası sıcaklıklarına göre, polimerin tuz çözeltilerindeki © sıcaklıkları ve bu değerlerin sıfır tuz deriş imine ekstrapolasyonu ile sudaki © sıcaklığı bulunmuştur. Polimerin tuz çözeltilerindeki davranışları incelenmiş ve hesaplamalarda mutlak yöntemlerle bulunan orta lama molekül ağırlıkları kullanılmıştır. Polimer-çözücü etkileşmeleri viskozimetrik ve spektroskopik yöntemlerle incelenmiş, termodinamik büyüklükler, bulanıklaşma noktası sıcaklıkları ve viskozimetrik ölçümlere göre değerlendirilmiştir. Kullanılan inorganik tuzların, hem bulanıklaşma noktası sıcaklığını, hem de © sıcaklığını düşürmedeki etkileri incelenerek, bulunan sonuçlardan katyon ve anyonların etkisini gösteren diziler oluşturulmuştur. Çalışmanın bir bölümünü oluşturan, polimerin tuz çözeltilerindeki bozulmamış boyutları, çözelti ortamında ki iyonların cinsine bağlıdır. Ayrıca polimerin, çözelti de bulunan anyon ve katyona göre davranışı yanında, bazı organik çözücülerdeki davranışı arasındaki uyum da incelenmiştir. iv
Özet (Çeviri)
SUMMARY The cloud-point temperatures of poly (vinyl pyrroli- done}in varios inorganic aqueous salt solutions and in various salt concentrations have been found. The © tempe ratures in aqueous salt solutions have been derived from cloud-point temperatures of polymer and extrapolation of these values to zero concentration gives the © temperature in water. The behaviour of polymer in salt solutions have been investigated and average molecular weights of polymers found by using absolute methods were used for calculations. The polymer-solvent interactions have been examined carefully by using viscosimetric and spectroscopic methods, and also thermodynamic parameters have been evaluated according to the measurements of cloud-point temperatures and viscosimetry. The effects of inorganic salts on the depression of the cloui-point temperatures and © temperatures have been examined. The results can be summarized in sequences of anion and cation effect. Determination of the unperturbed dimensions of polymer in aqueous salt solutions is a part of study and it depens on the ions in the solution. Also correla tion has been found between the behaviours of polymer in aqueous salt solutions and in inorganic solvents. v