Poli (vinilpirolidon) sulu çözeltilerinin çeşitli parametrelerine yapı bozucu maddelerin etkisi
The denaturing agents effects on various parameters of poly (vinilpyrolidone) aqueus solutions
- Tez No: 66125
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ GÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Değişik derişimlerde poli(vinilpirolidon)'un sulu çözeltilerinin, değişik yapı bozucu maddeler (tiyoüre, guanidinyum klorür, guanidinyum karbonat) varlığında ve bu yapı bozucu maddelerin değişik derişimlerinde bulanıklaşma noktası sıcaklıkları bulunmuştur. Bulunan bulanıklaşma noktası sıcaklıkları yardımıyle, polimerin yapı bozucu maddeler varlığında 0 sıcaklıkları bulunmuştur. 0 sıcaklığının, kullanılan yapı bozucu maddenin türüne ve derişimine bağlı olduğu gözlenmiştir. Polimerin 0 sıcaklığı yapı bozucu maddeler varlığında arttığı görülmüştür. Polimerin 0 sıcaklığını artırmada guanidinium karbonatın en etkin yapı bozucu madde olduğu görülmüştür. Yapı bozucu maddeler hidrojen bağı yapabilen fonksiyonel gruplar içermektedir. Bu özelliklerinden dolayı organik katkı maddeler içerisinde özel bir öneme sahiptirler, ve polimerin hidrofobik/hidrofilik etkileşmelerini sıcaklığa bağlı olarak etkiliyebilmektedirler. Viskozimetrik ölçümler ile polimerin teta sıcaklıklarında ve 298 K de intrinsik viskoziteleri bulunmuş ve ardından yapı bozucu maddeler varlığında bozulmamış boyutları hesaplanmıştır. Bulunan bozulmamış boyut parametresi daha önce literatürden bulunan değerlerle kıyaslanmış ve bir uyum içerisinde olduğu görülmüştür. Hidrodinamik yayılma faktörü, polimerin uçtan-uca uzaklığı ve karakteristik oran gibi büyüklükler de hesaplanmıştır. Tüm değerlerin, başta bulanıklaşma ve teta sıcaklıkları olmak üzere, katkı maddesinin yapısının ve derişiminin, Poli(vinilpirolidon)'un çözelti termodinamiğinde önemli ipuçları verdiği, PVP-yapı bozucu sulu değerlerinde de görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Cloud point temperatures have been determined for aqueous solutions of poly(vinylpyiTolidone) at several concentrations for a variety of denaturing agents(tioürea, guanidinium chloride, guanidinium carbonate). 0 temperatures have been determined by means of cloud point temperatures for a variety of denaturing agents. It has been shown that 6 temperature depends on used denaturing agent concentration and denaturing agent species. 6 temperature of the polymer has been increased by a variety of denaturing agents. It has been shown that guanidinium carbonate is the most active denaturing agent at increasing 0 temperatures of the polymer. The denaturing agents have functional groups which are making hydrogen bond. They have a special important situation in organic contributina agents, and can effect hydrophobic/hydrophilic attractions of polymer depending on the temperature. Limiting viscosities have been determined at 0 and 298 K by viscosimetric measurments and than, unperturbed dimensions have been determined for a variety of denaturing agents. The unperturbed dimension paramater has been compared with the ralues given to the literature. It has been found that they are very good agreement. Hydrodynamic expansion factor, distance from the ends of an unperturbed chain, the characteristic ratio of the polymer have been determined. All the values, in PVP-denaturing agent- water system, cloud and 0 temperatures, the species and concentration of additives, which give important imformation about the thermodynamics of poly (vinylpyrrolidone) solution.