Isı yalıtım gereçlerinin çok yönlü değerlendirilmesi
  1. Tez No: 172526
  2. Yazar: MEVLÜT ÜMİT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERHAN KIRAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1985
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
XI Dünyada ve ülkemizde, içinde yaşadığımız çağa damgasını vuran en önemli etkenlerin başında, hiç şüphesiz ekonomi gelmektedir. Son yıllarda yaşanan krizler, ekonomik faktörlerin ağırlık merkezini enerji sorunu Üzerine kaydırmıştır. Enerji kazanmanın en ekonomik yolu enerji tasarrufu ise» problemin inşaat sektöründeki çözümü, mevcut ya da yapılacak binalarda yerinde seçilmiş gereç ve bilinçli tasarlanmış ısa. yalıtıma, ile gerçekleşebilmektedir. Isı yalıtım gereçlerinin, özellikle hafif agregaların kullanımı, günümüz yapı endüstrisinde adeta bir devrim yapmış ve diğer endüstrileri de etkilemeğe başlamıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Economy, undisputably is the foremost of the important factors influencing the life in our country as well as in the world in the present period Crises experienced during the recent times» have shifted the gravity of the economic factors towards the energy problem. Because the most economical way to gain energy is to save it the solution of the problem in the construction seetor could be achieved by prudently chosen materials and wisely designed thermal insulation units* Usage of thermal.insulation materials» particularly of light-weight aggregates has been revolutionary in today's construc tion industry, and it has started to influence other industries as well.