Ege bölgesi önemli kiraz çeşitlerinin döllenme uyuşmazlığı grupları üzerinde araştırmalar
- Tez No: 172531
- Danışmanlar: PROF.DR. NURETTİN KAŞKA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1985
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
öz Eğe Bölgesinde yetiştirilen 12 yerel kiraz çeşidinin döllenme- uyuşmazlık gruplarını araştırmak için 1981-83 yıllarında“bir çalışma yapılmıştır. Araştırmada, İngiltere kökenli 9 'uyuşmazlık grubuna ait örnekler alınmış} Akşehir Napolyonu, Siyah Gözüme ve 0900 Ziraat IV. (SS.), Aydın Siyahı I. (S S2) uyuşmazlık grubunda 'bulunmuştur. Kara Kirazın XI. ve diğerlerinin, incelenenlerin dışındaki gruplarda ”bulunması olasıdır. En yüksek çiçek tozu çimlenme oranı fo 15 lik şeker eriyiğinden alınmıştır. farklı tozlayıcılar meyve ve çekirdek iriliği ile olgunlaşma zamanını etkilemişlerdir. Ayrıca, "bütün çeşitlerin çiçeklenme zamanları ve en iyi tozlayıcıları belirlenmiştir. -^VIII -
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Attempts were made to investigate pollination-incompatiMJity groups of 12 local sweet cherry cvs. grown in Agean Region in 1981-83» In the study, 9 repreşantative cvs. belonging to 9 English groups were usedj Akşehir Napolyonu, Siyah Gözüme and 0900 Ziraat were found to he in the IV. (S.S ), Aydın Siyahı in the I. (S S?) incompatibility groups. Kara Kiraz is probably in the XI. and the remaining is likely to fee in the group othar than the studied ones. The highest germination rate was at 15 'fo sucrose solution. Different pollinizers affected size of fruit and stone and ripening times. Additionally, flowering periods and the best pollinizers for all the cvs. were also studies. - IX.--