Konya ili yerleşim sınırları içinde yapılan jeolojik ve geoteknik çalışmaların değerlendirilerek risk bölgelerinin belirlenmesi
Determination of risk regions through evaluation of geological and geotechnical studies done in the borders of Konya city residential district
  1. Tez No: 172532
  2. Yazar: ABDULLAH ERSOY SOY
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi KONYA İLİ YERLEŞİM SINIRLARI İÇİNDE YAPILAN JEOLOJİK VE GEOTEKNİK ÇALIŞMALARIN DEĞERLENDİRİLEREK RİSK BÖLGELERİNİN BELİRLENMESİ Abdullah Ersoy SOY Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü İnşaat Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Yrd. Doç. Dr. Mustafa YDLDIZ 2005, 193 Sayfa Jüri: Yrd. Doç. Dr. Mustafa YILDIZ Yrd. Doç. Dr. Özcan TAN Yrd. Doç. Dr. Güler GÖÇMEZ Bu çalışma ile Konya ili yerleşim alanında, değişik kurum ve kişilerce açılmış 29 adet sondaj kuyusu kayıtlan ve deney sonuçlan incelenmiştir. Yapılan incelemeler ile Konya ili yerleşim alanında mevcut zemin sınıflan belirlenmiştir. Bu farklı zemin seviyelerinin indeks değerleri ile mekanik özellikleri ayrı ayrı incelenmiştir. Farklı zemin seviyelerine ilişkin belirlenen bu indeks değerler ile mekanik özelliklerin değişim sınırlan ve ortalama değerleri tablolar halinde verilmiştir. Konya İlinin, yerel zemin koşullan ve denetimsiz yapılaşma olgusu nedeniyle, depremden olumsuz bir biçimde etkilenebileceği dikkate alınmalıdır. Bu çalışmada, Konya ili yerleşim yerinde belirlenen çalışma alanında olası bir depremin etkileri ele alınarak, zemin koşullan İle kayma dalgası hızı (Vs) arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışma alam içerisinde 29 tane sondaj kuyusu verisinden faydalanılmıştır. SPT-N'den kayma dalgası hızına geçiş korelasyonu (Jakob 1999) ile kayma dalgası hızlan, kayma dalgası hızlarından ise E.E.R. A. programı ile zemin11 hakim periyot değerleri bulunmuştur. Bulunan zemin hakim periyottan tablo halinde gösterilmiştir. Rezonans değerlendirmeleri yapabilmek için ise farklı taşıyıcı sistem, şekil veya döşeme sistemlerine sahip binaların İdeSTATİK bilgisayar programı ile analizi yapılmıştır. Çözümü yapılan binaların titreşim periyotları bulunmuştur. Bu aşamadan sonra zemin hakim periyotları ile bina titreşim periyotları karşılaştırılarak rezonans tahminleri yapılmıştır. Rezonans riskleri zemin hakim periyotları ve bina sistemlerine bağı olarak tablolarla gösterilmiştir. Çalışmanın sonucunda ise rezonansın sadece kat yüksekliklerine bağlı olmadığı görülmüş ve rezonans tahminlerinin bina sistemlerinin de değerlendirilmesinden sonra yapılabileceği anlaşılmıştır. ANAHTAR KELİN^ELER : Konya İli, Jeolojik ve Geoteknik Çalışmalar, Rezonans, Zemin Hakim Periyodu, Sismik Deneyler, SPT, SPT-N korelasyonları, Kayma Dalgası Hızı
Özet (Çeviri)
HI ABSTRACT MSc Thesis DETERMINATION OF RISK REGIONS THROUGH EVALUATION OF GEOLOGICAL AND GEOTECHNICAL STUDIES DONE İN THE BORDERS OF KONYA CITY RESIDENTIAL DISTRICT Abdullah Ersoy SOY Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Civil Engineering Supervisor : AssistProf. Dr. Mustafa YTLDIZ 2005, 193 Pages Jury: AssistProf. Dr. Mustafa YTLDIZ AssistProf. Dr. Özcan TAN AssistProf. Dr. Güler GÖÇMEZ In this study, 29 test-bore well records and experiment results which are opened by different people and constitutions in Konya are analyzed. According to these results, current soil levels in Konya are examined. Index values and their mechanic properties of these different soil levels are separately analyzed. Average values and changed borders of mechanic properties which are related with different soil levels are mentioned with tables. The urban area of Konya is under the influence of earthquake phenomena due to the poor soil conditions and uncontrolled building construction. The aim of this study is to determine the relation between shear wave velocity (Vs) and soil conditions, under earthquake effects. Total 29 different boreholes results were used in this study. Shear wave velocities were determined using the correlation of Jacob (1999). After determination of shear wave velocities, characteristic site periods were evaluated by using E.E.R.A. All characteristic site periods are shown on maps. To assess resonance risks, different building systems analysis were done by using IdeSTATTK software and periods of these buildings were evaluated. After theseIV solutions, resonance risks were predicted by comparing the results of both building and ground periods. It is proposed that, resonance risk analysis can not be made just dealing with the height of buildings. Different building systems must be also evaluated for resonance risk determination. KEY WORDS: Resonance, Characteristic Site Period, Seismic Tests, SPT, SPT Correlations, Shear Wave Velocity