Atomik absorpsiyon cihazlarında atom oluşumu-zaman eğrilerinden yararlanarak atomlaşmış metaller için difüzyon katsayıları hesaplanmasında yeni bir yöntem
- Tez No: 172554
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET RIFAT ÖZDURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
İii ÖZET Bu tezin amacı, yüksek sıcaklıklarda atomlaştırılarak gaz haline getirilen metallerin difüzyon katsayılarının hesaplanmasında kullanılabilecek yeni bir yöntemin araştırılmasıdır. Çalışmalarda şu varsayımlar yapılmıştır: 1. Grafit fırın uçlarındaki atom konsantrasyonu ihmal edilebilir. 2. Fırın merkezinde örnek damlatılan yerde atom kon santrasyonu maksimum değere sahiptir. 3. Atom konsantrasyonu uçlardan merkeze doğru lineer olarak artar. 4-, Atomlar sadece difüzyonla fırının iki ucundan uzaklaşır. 5. Grafit fırın yatışkın durumda bir tepkime kabıdır. Atomik Absorpsiyon Spektroskopisinde HGA - 74 tipi grafit fırında çalışma elementi olarak alman Nikel' in atomlaşmasına ait absorbans-zaman sinyallerinden yararlanılmış ve değişik sıcaklıklarda difüzyon katsayısı hesaplanmıştır. Sunulan metod, sadece ilgilenilen metal elementinin fiziksel özelliğine, bağlı olmayıp diğer metaller içinde kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
İT SUMMARY The aim of this thesis is based on searching of a new method which can be used in calculating the diffusion coefficients of the metals whichTare.gazif ieated:-under high, temperatures. Following assumptions have been made at this work : 1. Atomic concentrations at the ends of the graphite furnace, can be neglected. 2. Atomic concentrations have the maximum values, at the center of the furnice, where the samples are dropped. 3. Atomic concentrations increase linearly from the ends to the center. 4. Atoms diverge from the both ends of the furnice only by diffusion. 5. Graphite furnice is a steady-state vessel. The absorbance -time signals of the nickel which has been taken as working element of the HGA-74 type Grap hite furnice has been made use at the absorption spec troscopy and the diffusion coefficients at various temperatures have been calculated. The method presented herewith is not restricted solely to the metal element under question and can aswell be applied' to all other metals.