SR ve RV Tauri yıldızlarının kinematik özellikleri
Kinematical properties of SR and RV Tauri stars
  1. Tez No: 172555
  2. Yazar: HINCAL GÖKHAN BAKIR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TUNCAY ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi SR VE RV TAURI YILDIZLARININ KİNEMATİK ÖZELLİKLERİ Hıncal Gökhan BAKIR İnönü Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik Anabilim Dalı 44+XI sayfa 2006 DANIŞMAN: Yrd. Doç. Dr. Tuncay ÖZDEMİR Bu çalışmada, SR ve RV Tauri yıldızlarının hareketleri araştırılmıştır. Bunun için yıldızların gözlemsel verileri kullanılarak, ortalama uzay hızları hesaplanmıştır ve uzay hareketleri ile dağılımları incelenmiş ve sonuçlar tartışılmıştır. Yıldızlar paralaks hata oranlarına, periyotlarına ve spektral sınıflarına göre alt kümelere ayrılmıştır. Kinematik özellikler ile yaş arasındaki ilişki çalışılmıştır. SR yıldızlarının kinematik olarak homojen bir grup oluşturduğu ve alt gruplar arasında önemli farklılıklar göstermediği saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: SR değişenleri, RV Tauri değişenleri, Kinematik, Radyal Hızlar, Uzay Hızlan, Uzay Hareketi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT M. Sc. Thesis Kinematical properties of SR and RV Tauri stars. Hıncal Gökhan BAKIR ÎNONU UNIVERSITY Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Physics 44+XI pages 2006 ADVISOR: Ass. Prof. Dr. Tuncay ÖZDEMÎR In this study kinematical properties of SR and RV Tauri type variable stars are examined. Space velocity componenets and dispersions are calculated by using observational parameters and results discussed. Stars grouped with respect to periods, relative parallax errors and spectral types. Relations between kinematical properties and age are studied. It is found that Sr stars are kinematically homogeneous and there is no signifacnt difference between sub groups. KEYWORDS: SR Variables,RV Tauri Variables, Kinematics, Radial Velocities, Space Motion, Space Velocities in