Malatya 1. Organize Sanayi Bölgesi atık suyunun aktif karbon, zeolit ve ozon kullanılarak arıtımının incelenmesi
Investigation of the Malatya I. Organization Industry waste water purification by using activated carbon, zeolite and ozone
- Tez No: 172557
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CANAN AKMİL BAŞAR, Y.DOÇ.DR. YUNUS ÖNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi MALATYA 1. ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ ATIK SUYUNUN AKTİF KARBON, ZEOLİT VE OZON KULLANILARAK ARITIMININ İNCELENMESİ Tuğba Kılıçer İnönü Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Mühendisliği Anabilim Dalı 84+ ixsayfa 2006 1. Danışman: Yrd. Doç. Dr. Yunus ÖNAL 2. Danışman: Yrd. Doç. Dr. Canan Akmil BAŞAR Bu çalışmada GOZn ve NZnll5 aktif karbonları, sırasıyla Gölbaşı linyiti ve nohut kabuğundan ZnCİ2 ile kimyasal aktivasyonla üretilmiştir. Deneyde kullanılan aktif karbonların ve zeolitin BET yüzey alam, gözenek hacimleri, ortalama por çaplan gibi gözenek özellikleri N2 adsorpsiyonumı temel alan t-plot metodu ile karakterize edilmiştir. GOZn ve NZnl 15 üzerine N2 adsorpsiyon isotermi Tipi ve zeolit üzerine N2 adsorpsiyon isotermi Tip 4' dür. GOZn, NZnl 15 ve zeolit'in BET yüzey alanları sırasıyla 1075.20, 1270.44 ve 11.84m2/g olarak tespit edilmiştir. GOZn ve NZnl 15 kodlu aktif karbonlar, DB2RN boyasının sulu çözeltiden farklı sıcaklıklarda(25, 37 ve 50°C) adsorpsiyonu için kullanılmıştır. DB2RN boyasının GOZn ve NZnl 15 üzerine adsorpsiyon izotermi deneysel olarak değerlendirilmiştir. Sonuçlar farklı sıcaklıklar için Langmuir ve Freundlich adsorpsiyon izoterm denklemleri kullanılarak incelenmiştir. Adsorpsiyon izotermlerinin Langmuir ve Freundlich modeUerinin her ikisine de uyduğu bulunmuştur. Langmuir ve Freundlich izoterm sabitleri farklı sıcaklıklar için tespit edilmiştir. GOZn ve NZnl 15 aktif karbonlar üzerine DB2RN boyasını adsorpsiyon kinetiği yalancı ikinci mertebe kinetik model kullanılarak incelenmiştir. Sonuçlar, DB2RN boyasını ozonlu veya ozonsuz GOZn, NZnl 15 üzerine sulu çözeltiden adsorpsiyonunun yalancı ikinci mertebe kinetik modele göre ilerlediğini göstermektedir. Adsorpsiyon aktivasyon enerjisi GOZn ve NZnl 15 için sırasıyla 22.34 ve 30.87kJ/mol olarak belirlenmiştir. GOZn ve NZnl 15 üzerine DB2RN boyası adsorpsiyon tipi fiziksel adsorpsiyon olarak tespit edilmiştir. Bunlara ilaveten sonuçlar, atık su ozonlama işlemi sırasında aktif karbonun varlığının atık su degredasyonunu etkili bir şekilde artışa neden olduğunu göstermektedir. Atik su BOİ ve KOİ değerlerinin aktif karbon varlığında ozonlama işleminde etkili bir şekilde azalmaktadır. Bu çalışma, genel olarak ozon ve aktif karbonun bMeştMlmesinin toksik organik bileşiklerin parçalanmasında tercih edilebilir olduğunu göstermektedir. ANAHTAR KELİMELER: Ozon, Aktif karbon, Zeolit, Adsorpsiyon, Atık Su Arıtımı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc. Thesis Investigation of The Malatya I. Organization Industry Waste Water Purification by using Activated Carbon, Zeolite and Ozone Tuğba Kılıçer Inonu University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemistry Engineering 84 + ix pages 2006 Supervisor Asst. Prof. Dr. Yunus Önal Cosupervison Asst. Prof. Dr. Canan Akmil Başar In this study, GOZn and NZnl 15 activated carbons have been prepared from Gölbaşı lignite and chickpea husk by chemical activation with ZnCfe, respectively. Pore properties of the activated carbons and zeolit, used in the experiments, such as BET surface area, pore volume, average pore diameter were characterized by t-plot method based on N2 adsorption isotherm. The N2 adsorption isotherm on the GOZn and NZnl 15 is type I and on the zeolit is type IV. The BET surface area of GOZn, NZnl 15 and zeolit was determined 1075.20, 1270.44 and 1 1.84m2/g, respectively. GOZn and NZnl 15 coded activated carbons were used to adsorb DB2RN dye from aqueous solution at different temperatures (25, 37 and 50°C). Adsorption isotherms, DB2RN dye on the GOZn and NZnl 15 were evaluated experimentally. Results were investigated by using Langmuir and Freundlich equation at different temperatures. It was found that the adsorption isotherm better fit both Langmuir and Freundlich models. Constants Langmuir and Freundlich adsorption isotherm were determined at different temperatures. The kinetic of adsorption of DB2RN dye on GOZn and NZnl 15 was investigated by using pseudo second -order kinetic model. Results show that the adsorption DB2RN dye from aqueous solution with ozone and without ozone onto the GOZn and NZ1 15 proceeds according to the pseudo second-order model. The activation energy (Ea) was determined as 22.34 and 30.87kj/mol for GOZn and NZnllS, respectively. The adsorption type of the DB2RN dye on the GOZn and NZnl 15 was defined as physical adsorption. In addition, results show that the presence of activated carbon during waste water ozonation produced a strongly increase in the wastewater degradation. This study shows generally the combined use of ozone and activated carbon as an attractive option for degradation toxic organic compound. Results show that COD and BOD values of values of waste water decrease effectively in the presence of the activated carbon during waste water ozonation. KEY WORDS: Ozone, Activated Carbon, Zeolite, Adsorption, Waste Water Treatment 11