İzmit kenti içme suyu dağıtım şebekesinde kirlilik incelenmesi
Examining pollution in the drinking water distribution network of İzmit city
- Tez No: 172591
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYLA ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmada içme suyunun fiziksel, kimyasal, mikrobiyolojik özellikleri; içme suyunun ülkemizdeki ve dünyadaki standartları, içme suyundaki kirleticiler ve konlaminant kaynaklan incelenmiştir. İzmit Kenti isale hattı, depolar ve şebeke hakkında bilgi verilmiştir. Dağıtım şebekesinde; Zabıtan Depo Çıkışı (DMA 5/1), Zeytinlik Camii (A5K2), Aydınlar Sokak (DMA 5/2), İnkılap Lisesi (DMA5/3) musluk suyu numunelerinin, 42 Evler Atıksu Arıtma Tesisi'nde yapılan İçme Suyu Kalite Kontrol Parametrelerinin, rutin analiz sonuçları incelenmiştir. Bulanıklık, pH, sertlik, alüminyum, demir, mangan, serbest klor, koliform, E.Coli, koloni sayımı, nitrit değerleri değerlendirilmiştir. Söz konusu şebeke noktalarında, 2004 yılı için tüm ayların ortalama pH, sertlik, mangan, demir, serbest klor, koloni sayımı, nitrit, E.Coli ve Koliform ölçüm sonuçlan, İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkındaki Yönetmelik'te ve 42 Evler Atıksu Arıtma Tesisi tarafından kabul edilen su satış anlaşması, su kalitesi esaslarına göre sınır değerini sağlamaktadır. 2004 yılı için tüm şebeke noktalarından, sadece DMA 5/2'nin, mayıs ayı düminyum konsantrasyonu ortalama değerinin, İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkındaki Yönetmelik'te belirtilen limit değeri aştığı görülmektedir. Şebeke noktalarında 2005 yılının tüm aylarında ortalama, pH, sertlik, serbest klor, koloni sayımı ve nitrit değerleri, söz konusu yönetmeliklerdeki sınır değerleri sağlamaktadır. 2005 yılında şebeke noktalarından sadece DMA 5/3 'ün şubat ayı bulanıklık değeri, 42 Evler Atıksu Arıtma Tesisi tarafından kabul edilen limit değeri aşmaktadır. Şebeke noktalarının günlük Koliform ve E.Coli ölçüm sonuçlan incelendiğinde ise, sadece 22.03.2005 tarihinde DMA 5/2'nin, İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkındaki Yönetmelik'te belirtilen limiti aştığı görülmektedir. Diğer şebeke noktalarının farklı günlerdeki Koliform ve E.Coli ölçümleri, söz konusu yönetmelikteki sınır değeri sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this working physical, chemical, microbiologic properties of drinking water, the standart of drinking water in our country and in the world, the pollutions and contaminant sources in the water are examined. It is given informations about main pipe system of İzmit City, storage and networks. In distribution network; tap water samples of Zeytinlik Mosque (A5K2), Aydınlar Street (DMA 5/2), İnkılap High School (DMA 5/3) and the water samples of Zabıtan Storage exit (DMA 5/1), results of routine analyse Quality Control of Drinking Water which analized in 42 Evler Waste Water Treatment Plant are examined. The values of turbidity, pH, hardness, aluminium, iron, mangan, chlor (free ), coliform, E.Coli, counted coloni, nitrit are evaluated. The results of measurement for all month's average of pH, hardness, mangan, iron, chlor (free), counted coloni, nitrit, E.Coli, and coliform in the network points for 2004, the direction about for Human Being's Water Consuming and Water Sailing Agreement which is agreed by 42 Evler Wastewater Treatment Plant, supply limit values. For 2004 from all the network points only the average value of DMA 5/2 May's aluminium is over limited to Direction About for Human Being's Water Consuming. For 2005 network points the monthly average of pH, hardness, chlor (free), counted coloni, and nitrit' s values are seen to supply limited value in the direction. From all network points only February's turbidity of DMA 5/3, is over limited by 42 Evler Wastewater Treatment Plant Establishment. When the results of the DMA 5/2 network point's daily Coliform and E.Coli are examined in 22.03.2005, it is seen that Human Being's Water Consuming Direction's limit is overloaded. The results of Coliform, E.Coli in the other network points for diffrent days supplied limited value in the direction.