Oyun temelli işletme dışı eğitim
Outdoor training
  1. Tez No: 172633
  2. Yazar: DERYA KOCAMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR YOZGAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
GENEL BİLGİLER İsim ve Soyadı : Derya Kocamaz Anabilim Dalı : Kamu Yönetimi Programı : İnsan Kaynakları Yönetimi Tez Danışmanı : Prof. Dr. Uğur Yozgat Tez Türü ve Tarihi : Yüksek Lisans- Mart 2006 Anahtar Kelimeler : Eğitim, Yaşayarak Öğrenme ÖZET Çalışanlara yeni nitelikler kazandırılması veya varolan niteliklerin daha da geliştirilmesi ancak işletme içinde benimsenecek ve uygulanması mümkün kılınacak işletmelerin hedefleriyle bütünleştirilmiş planlı bir eğitim etkinliği ile gerçekleştirilebilir. İnsanı hem çevresine uyum sağlayacak hem de çevrede istenilen değişmeleri yaratabilecek yeterliliğe ulaştırmak eğitimin yükü olunca eğitimin hızlı bir yenileşme içinde olması zorunludur. Eğitimin rolü eğitim programı düzenlemenin ötesine geçmiştir. Etkili bilgi aktarmaya yönelik eğitim önemini korumaktadır, fakat eğitim müdürleri, insan kaynakları uzmanları ve eğiticilerden gittikçe artan bir şekilde çalışanları öğrenmeye, bilgi yaratmaya ve bu bilgiyi işletmede çalışan diğer çalışanlarla paylaşmaya motive edecek sistemler yaratmaları talep edilmektedir. Hızlı değişim ve ilerlemeler karşısında beklentilere cevap verebilmek adına geliştirilen eğitim yöntemlerinden biri olan oyun temelli işletme dışı eğitimin incelendiği bu çalışmada görülmüştür ki; hayata geçirilebilen teorileri destekleyen aktiviteler eğitimlerin verimini ve katılım oranını yükseltmektedir. Oyun temelli işletme dışı eğitimler yolu ile katılımcıların takım oluşturma, takımın parçası olma, yöneticilik, liderlik, problem çözme, iletişim, strateji üretme becerileri bire bir uygulamalar yolu ile gelişmektedir. Klasik eğitim yöntemlerinin, işletme dışı oyun temelli eğitimlerle desteklenmesi eğitimlerin daha etkin olmasını, akılda kalmasını beraberinde getirmekte ve çok daha başarılı sonuçların elde edilmesini sağlamaktadır. iii
Özet (Çeviri)
GENERAL INFORMATIONS Name and Surname : Derya Kocamaz Main Department : Public Administration Department : Human Resources Management Thesis Advisor : Prof.Dr. Uğur Yozgat Type of Thesis and Date : Master- March 2006 Key Words : Education, Learning by Living To make workers more qualified than present or to provide gaining new qualifications can be implemented with only a planned education efficiency integrated the goals being adoptable and practical. When the education has the burden that the people will be adopt their environment also will be able to create changes in the environment, it is a requirement that education needs to be in a rapid fresshness. The role of education has gone beyond organizing education program. To convey effective information oriented education has been preserving its importance, but it has been demanding from education managers, human resources specialists and instructors to create motivating systems for workers to learn, to create information and to share this information with other workers in the company. In this study that game based outdoor training has been analysed, it has been seen that the activities supporting applicable daily theories have been increased efficiency and participation rate of educations. By the game based outdoor training, creating a team and becoming a part of team, management, leadership solve a problem communication and ability of create strategy have been improving by this one to one activities. To support classic education methods by outdoor training based games, has been provide more efficiency in the education, to keep in mind and to get much more successive reasons.