Hasta haklarının hemşire, doktor ve yatan yetişkin hastalar açısından incelenmesi
Investigation of the patients rights nurses and doktors and hospitalized adult patients
  1. Tez No: 17266
  2. Yazar: MERYEM YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MELİHA ATALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
80 Y»3. ÖZET Bu araştırma, hasta haklarının hemşire, doktor ve yatan yetişkin hastalar açısından incelenmesi ama cıyla yapılmıştır. Araştırma Trabzon Karadeniz Teknik Üniversitesi Şarabi Hastanesi Kadın Doğum, Genel Cerrahi, Dahiliye, Göğüs-Kalp Damar Cerrahisi, Ortopedi, Üroloji, Göz, K.3.B. ve Nöroşirurji servislerinde yapılmıştır. Bilgi toplama yöntemi olarak hazırlanan Uç anket formu bu kli niklerde çalışan hemşire, doktor ve yatan yetişkin has talara araştırmacının kendisi tarafından tek tek görüşü lerek uygulanmıştır» Araştırma sonuçlarının istatistik sel olarak değerlendirilmesinde yüzdelik Ki Kare önemli lik ve Kolmogorov-Smimov önemlilik testi kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesi sonucunda doktor ve hemşirelerin büyük çoğunluğunun hasta haklarını kısmen bildikleri, ancak konu ile ilgili tam olarak bilgileri nin olmadığı, buna bağlı olarak da hastanede yatan has taların haklarını çok az yerine getirdikleri ve çoğun lukla hastaların yerine karar verdikleri saptanmıştır. Araştırmaya alınan hastaların ise sahip oldukla rı haklarını bilmediklerinden hastanede çalışan hemşire ve doktorlardan uymalarını isteyemedikleri, kendileri ile ilgili kararları çoğunlukla sağlık personeline bı raktıkları ve bunun nedeninin de hastaların iyileşme isteğinden kaynaklandığı bulunmuştur. Bu araştırmanın sonuçlarına göre, ülkemizde he nüz hasta hakları bilinmemekte ve buna bağlı olarak da yerine getirilmemektedir.
Özet (Çeviri)
ax INVESTIGATION OF THE PATIENT'S RIGHTS NURSES AND DOKTORS AND HOSPITALIZED ADULT PATIENTS SUMMARY This investigation has been carried out to de termine to what extent the patients rights of nurses and doctors and hospitalized adult patients are applied. The investigation was made at the Department of Gynecology and Obstetrics, General Surgery, internal Diseases, Thoracic-Heart-Yessel Surgery, Orthopaedics, Urology, Opthalmology, Otorhinolaryncology and Neuro surgery of Karadeniz Technical University of Trabzon Three forms of inquiry prepared were directed to all the nurses and doctors working in the clinics as well as hospitalized adult patients on an invidual basis. The results of the investigation were evaluated by using percentoge, Chi-square significance and Kolmogo- rov-Smirnov significance tests. As a result of the evaluation of the data col lected, it was observed that a preat majority of the doctors and nurses had a partial knowledge about the bill of rights the patients, there was no satisfactory knowledge bill of rights, only a few the bill of rights of the patients could be applied and generally the doctors and nurses decided on the patients rights them selves instead of the hospitalized patients. As the hospitalized patients were not aware of their rights they could not ask the doctors and nurses to comply with these rights, and requirements, accep ted the decisions of the health personnel about them since they wished to return to normal health. In conclusion, it can be said that there is no satisfoctory knowledge about the patients rights in our country and there fore no application of the same.