Uluslararası işbölümü, mekansal yapılanma, Türkiye'de imalat sanayii
International division of labouri spatial structuring, Turkish manufacturing industry
  1. Tez No: 172737
  2. Yazar: HANDE YURTOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET HAŞİM KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
ÖZET Bu çalışmada dünya ekonomisinde yaşanan değişimlerin uluslararası işbölümüne yansımaları incelenmektedir. Bu bağlamda Türkiye ekonomisinde meydana gelen değişimler vurgulanmaktadır. Üretimin küreselleşmesi dünya ticaret yapısı ve mekan bağlamında ele alınmaktadır. Gelişmekte olan ülkelerin küresel mal zincirleri ile dünya ekonomisine eklemlenmeleri ve bunun ekonomik sonuçlan incelenmektedir. Çalışmada Türkiye'nin uluslararası ticarette emek yoğun imalat sanayii yapısına sahip, katma değeri düşük sektörlerde uzmanlaştığı sonucuna varılmıştır. Bu olgu sanayileşme yolunda bir engel olabilir. 128
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study reflections of the changes in world economy on the international division of labour are examined. In this context, changes in Turkish economy are emphasized. Golabalization of the production is considered in the context of world trade structure and space. The integration of developing countries to the world economy with the commodity chains and effects of this are examined. In the study we concluded that Turkey specialized in labour intensive, low value added manufactures. This fact can be an osctacle on the way of industrialization. 129